Wybory 2011. Minimalna różnica między PO a PiS - Homo Homini [SONDAŻ]

PO i PiS idą do wyborów z prawie takim samym poparciem, wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego dla Polskiego Radia. Okazało się, że 31 proc. respondentów chce głosować na PO, a na PiS niewiele mniej - 29 proc.

Co sądzisz o wynikach sondażu - komentuj na FB

Instytut Badania Opinii Homo Homini zapytał w sobotę o preferencje wyborcze reprezentatywną grupę tysiąca stu osób.

Marcin Duma zwrócił uwagę, że Platforma traci ponad 3 pkt. proc., PiS zyskuje 4 pkt. proc. i w efekcie różnica między nimi maleje do zaledwie 2 pkt. proc. W ocenie prezesa Instytutu, to istotna zmiana w krótkim czasie, bo od 19 sierpnia.

Według tego sondażu, na SLD chce głosować 13,8 proc. respondentów, na - PSL 6,5 proc., a na Ruch Poparcia Palikota - nieco ponad 4 proc.

Palikot jedną nogą w Sejmie

To znaczy, że lewica i ludowcy mają dosyć stabilne notowania, natomiast wyraźnie w górę idzie Ruch Palikota, zauważył Marcin Duma. - W tym przypadku poparcie wzrosło o 3 pkt. proc. w ciągu trzech tygodni. Ruch Palikota wydaje się iść po mandaty w Sejmie - ocenił prezes Homo Homini.

Frekwencja prawdopodobnie nie będzie wysoka: pójście do urn wyborczych deklaruje prawie 49 proc. wyborców. Duma przypomniał, że takie deklaracje z reguły wyraźnie odbiegają na korzyść od rzeczywistości. Niespełna 46 proc. respondentów już dziś wie, że nie pójdzie do wyborów.

W przekonaniu Dumy, sobotnie imprezy partyjne, w tym konwencje PO i SLD, nie zaburzyły wyników sondażu. Badanie przeprowadzono telefonicznie na reprezentatywnej dla ogółu Polaków grupie 1100 osób. Błąd oszacowania wynosi 3 proc., a poziom ufności 0,95.

Rekonstrukcja zdarzeń [11 WRZEŚNIA MINUTA PO MINUCIE] >>

TOK FM PREMIUM