PiS wygrywa wśród młodych. "Odrobili lekcję z 2007 roku"

- Młodzi ludzie nie oczekują, że politycy radykalnie zmienią ich sytuację życiową. Oni poszukują wizji, myśli przewodniej. I często są radykalni w swoich poglądach. Na tym PiS może wygrywać - tak najnowszy sondaż polityczny komentuje w TOK FM dr Anna Materska-Sosnowska z UW.

Prawo i Sprawiedliwość niespodziewanie wygrywa wśród młodych - wynika z najnowszego sondażu MillwardBrown SMG/KRC dla TVN24. Następne w kolejności są PSL - 12 proc. i SLD - 10 proc. Młodzi widzą w Sejmie także Ruch Poparcia Palikota, na którego głosowałoby 7 proc.

Zaskoczenie? - Nie. Ten trend jest widoczny od katastrofy smoleńskiej - mówi w TOK FM dr Anna Materska-Sosnowska z UW.

''PiS odrobił lekcję z 2007 roku''

- Ze wszystkich partii, to PiS najbardziej dba o tzw. przybudówki, skupiające młodych. Np. na dość wysokich miejscach znaleźli się członkowie Fundacji Republikańskiej, prawicowego think tanku - mówi. - PiS odrobił lekcję z 2007 roku. Pozostałe partie - nie. W otoczeniu prezesa widać młodych i bardzo młodych ludzi. PiS zadbał o nich, przynajmniej w sferze werbalnej, medialnej. Czy to się przełoży na jakieś konkretnie działania? Nie jestem przekonana - dodaje politolog.

"PiS i Palikot są radykalni, stąd takie wyniki"

Jednak - jak podkreśla - PiS zyskuje popularność wśród młodych przez wyrazistość. - PiS miało ostatnio bardzo jednoznaczne, wyraźne komunikaty. Młodzi ludzie zazwyczaj są bardzo radykalni w swoich poglądach. A PiS silnie podkreśla, że o coś mu chodzi, stawia na ideologię. SLD - kiedyś bardzo popularna wśród młodych ludzi - nie ma dziś jednego, twardego przesłania ideologicznego, skierowanego do młodych.

Z sondażu wynika także, że Ruch Poparcia Palikota wśród młodych cieszy się dużo większą popularnością niż we wszystkich grupach wiekowych łącznie. (7 proc. poparcia wśród młodych i 4 proc. wśród wszystkich badanych - MillwardBrown SMG/KRC dla TVN24) - Bo też jest to ugrupowanie radykalne - tłumaczy politolog. - SLD w tym sondażu zdobył 10 proc., zaledwie 3 proc. więcej od partii Palikota. A przecież Sojusz jako jedyna partia ma cały program dla młodych. Dlaczego tak jest? Bo młodzi ludzie raczej nie oczekują, że politycy radykalnie zmienią ich sytuację życiową. Młodzi poszukują wizji, myśli przewodniej. Na tym PiS może wygrywać - dodaje.

Tak komentujecie najnowsze sondaże na naszym Facebooku>>

"Gazeta Polska Codziennie" - poznaj jej twórców>>

DOSTĘP PREMIUM