Wybory 2011. Sondaż: min. Kwiatkowski miażdży w Łodzi. Grabarczyk za Waszczykowskim

Krzysztof Kwiatkowski bezkonkurencyjny w Łodzi. Chce na niego głosować 18 proc. mieszkańców miasta. Minister sprawiedliwości zostawił w tyle ?jedynkę? listy PO - partyjnego kolegę Cezarego Grabarczyka, który dostał 6 proc. PiS nie ma szans - lidera listy Witolda Waszczykowskiego chce poprzeć 7 proc. łodzian - wynika z sondażu Millward Brown SMG/KRC dla RMF FM.

Na równi z Waszczykowskim - 7 proc. - plasuje się najpopularniejszy kandydat SLD Dariusz Joński. Na mandat w Łodzi nie ma szans PSL - dwoje najpopularniejszych kandydatów tej partii, Stanisław Bednarczyk i Monika Białas, może liczyć na 1 proc. głosów. Mandat może zdobyć za to Ruch Palikota - wynika z sondażu dla RMF FM . Partia byłego posła PO może liczyć na 5 proc. poparcia. W wyborczym wyścigu w Łodzi prowadzi Platforma Obywatelska z 44 proc. głosów. Poparcie dla PiS jest ponad dwa razy mniejsze - 20 proc. Trzecie jest SLD. Na partię Grzegorza Napieralskiego chce głosować 13 proc. łodzian.

Miesiąc przed wyborami ludzie nie wiedzą, na kogo zagłosują

Wielu wyborców nie ma jeszcze swojego kandydata. Aż 14 proc. popierających PO nie ma jeszcze swojego faworyta, podobnie 10 proc. wyborców PiS. Wśród wyborców SLD 4 proc. jeszcze nie wie, na kogo odda głos. W PSL także nie ma zdecydowanych faworytów.

Cztery lata temu w tym okręgu wygrała PO (45,68 proc.), przed PiS-em (27,85 proc.), Lewicą i Demokratami (17,77 proc.) i PSL (3,64 proc. głosów). W okręgu łódzkim zapowiada się wysoka frekwencja - wynika z sondażu. Millward Brown SMG/KRC szacuje ją na 62 proc (w 2007 r. było to 61,98 proc.).

Głosować chcą przede wszystkim starsi

Według szacunków Millward Brown SMG/KRC sondażowej frekwencja w całej Polsce może wynieść 48 proc. Udział w wyborach deklarowało jednak aż 59 proc. badanych - 66 proc. mężczyzn i 59 proc. kobiet. Najwięcej chętnych do głosowania - 65 proc. - jest w przedziale wiekowym 45 - 59. rokiem życia (65 proc.). Na wybory pójść chce też 64 proc. osób w wieku 25-34 lata.

Młodzież nie spieszy się do wyborczej urny

Głosować nie chcą młodzi. Najniższa frekwencja zanotowana zostałaby wśród osób w wieku od 18 do 24 lat (56 proc.). Aż 22 proc. młodych nie wie jeszcze nawet, czy pójdzie zagłosować. Ale jeśli już wybiorą się do lokalu wyborczego, to mają jasnego faworyta - PO, na którą zagłosowałoby 53 proc. z nich. Pewne szanse wśród młodych ma też SLD - wśród młodych ma lepsze wyniki niż średnia dla tej partii. PiS nie ma co liczyć na niezdecydowaną młodzież - tylko 1 proc. z tej grupy to potencjalni wyborcy partii Jarosława Kaczyńskiego. Lepsze notowania PiS ma wśród osób po 35 roku życia - 25 proc. Ale i tu Platforma jest górą - poparcie dla partii Donalda Tuska oscyluje między 39 a 47 proc.

Pewnych swojego wyboru jest za to aż 25 proc. mężczyzn i 20 proc. kobiet. Zdecydowali już, że 9 października nie pójdą do urn.

Co sądzisz o wynikach sondażu? . Pisz na naszym profilu wyborczym >>

TU OCENIAMY POSŁÓW Z WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO

 

Leila Lopes z Angoli wybrana nową Miss Universe [ZDJĘCIA] >>>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM