Młodzi wybierają PiS? "Zbyt mała próba, niczego nie można wyrokować. Wynik mógł się gibnąć"
Według sondażu MillwardBrown SMG/KRC dla TVN24 29 proc. najmłodszych wyborców popiera PiS. PO może liczyć na 27 proc. głosów.
Wyniki mogły się "gibnąć"
Radość wszystkich, których takie wyniki ucieszyły, studził w TOK FM prof. Janusz Czapiński. - Badanie przeprowadzono na próbie reprezentatywnej ok. 1 000 osób. W takiej próbie, jeśli była faktycznie losowa, powinno się znaleźć zdecydowanie mniej niż 100 osób w wieku 18-24 lata. Na tej podstawie niczego nie można wyrokować. To mogło się "gibnąć" w różną stronę. Równie dobrze mogło Palikotowi przybyć 10 proc. młodych wyborców - mówił psycholog społeczny.
Sceptycyzm profesora wynika też z obrazu sympatii politycznych młodych Polaków, jaki pokazała "Diagnoza społeczna 2011". Przygotowana pod kierownictwem właśnie prof. Czapińskiego. W badaniach, które są podstawą "Diagnozy" wzięło udział ok. 26 tys. Polaków. A wśród nich było kilka tysięcy ludzi w wieku 18-24 lat.
- Pytaliśmy, która partia jest im najbliższa, a nie na którą chcą głosować. W badaniu bliskość PO było dwukrotnie większa niż bliskość PiS. Jeśli dobrze pamiętam dla Prawa i Sprawiedliwości to było 7,7 proc. wobec 14,7 proc. Platformy Obywatelskiej.
Radykalizm tak. Ale "bardziej Palikotowy niż Kaczorowy"
Politolog dr Anna Materska-Sosonowska tłumaczyła korzystne dla PiS wyniki poniedziałkowego sondażu, m.in. radykalizmem młodych Polaków.
Ale zdaniem prof. Czapińskiego koniecznie trzeba postawić pytanie o "barwę tej radykalności". - Radykalność Prawa i Sprawiedliwości, narodowo-państwowa, nie jest bliska większości młodych ludzi w wieku 18-24 lata. Generalnie więc radykalność tak, ale bardziej Palikotowa niż Kaczorowa - uważa gość Komentarzy Radia TOK FM.
Według prof. Czapińskiego młodym Polakom najbardziej zależy na wolności osobistej . I bardzo wielu z nich uważa, że państwo nie daje im pełni swobód osobistych, pęta ich. Z tych powodów kiedy pojawia się w mediach Janusz Korwin-Mikke, to bardzo się temu przyglądają. Bo on jest dla młodych ludzi uosobieniem absolutnej wolności osobistej. W tym sensie są radykalni, ale to nie jest radykalizm narodowo-państwowy - mówił.
Czeka nas zacięta końcówka kampanii wyborczej Nie obejdzie się zapewne bez czarnego PR-u>>