Młodzi wybierają PiS? "Zbyt mała próba, niczego nie można wyrokować. Wynik mógł się gibnąć"

Zdaniem prof. Czapińskiego na podstawie jednego standardowego sondażu nie można ocenić politycznych preferencji młodych Polaków. Głównie dlatego, że w badanej grupie osób w wieku 18-24 było zapewne mniej niż sto. - Na tej podstawie niczego nie można wyrokować. Równie dobrze mogło Palikotowi przybyć 10 proc. młodych wyborców - komentował dobre wyniki dla PiS.

Według sondażu MillwardBrown SMG/KRC dla TVN24 29 proc. najmłodszych wyborców popiera PiS. PO może liczyć na 27 proc. głosów.

Wyniki mogły się "gibnąć"

Radość wszystkich, których takie wyniki ucieszyły, studził w TOK FM prof. Janusz Czapiński. - Badanie przeprowadzono na próbie reprezentatywnej ok. 1 000 osób. W takiej próbie, jeśli była faktycznie losowa, powinno się znaleźć zdecydowanie mniej niż 100 osób w wieku 18-24 lata. Na tej podstawie niczego nie można wyrokować. To mogło się "gibnąć" w różną stronę. Równie dobrze mogło Palikotowi przybyć 10 proc. młodych wyborców - mówił psycholog społeczny.

Sceptycyzm profesora wynika też z obrazu sympatii politycznych młodych Polaków, jaki pokazała "Diagnoza społeczna 2011". Przygotowana pod kierownictwem właśnie prof. Czapińskiego. W badaniach, które są podstawą "Diagnozy" wzięło udział ok. 26 tys. Polaków. A wśród nich było kilka tysięcy ludzi w wieku 18-24 lat.

- Pytaliśmy, która partia jest im najbliższa, a nie na którą chcą głosować. W badaniu bliskość PO było dwukrotnie większa niż bliskość PiS. Jeśli dobrze pamiętam dla Prawa i Sprawiedliwości to było 7,7 proc. wobec 14,7 proc. Platformy Obywatelskiej.

Radykalizm tak. Ale "bardziej Palikotowy niż Kaczorowy"

Politolog dr Anna Materska-Sosonowska tłumaczyła korzystne dla PiS wyniki poniedziałkowego sondażu, m.in. radykalizmem młodych Polaków.

Ale zdaniem prof. Czapińskiego koniecznie trzeba postawić pytanie o "barwę tej radykalności". - Radykalność Prawa i Sprawiedliwości, narodowo-państwowa, nie jest bliska większości młodych ludzi w wieku 18-24 lata. Generalnie więc radykalność tak, ale bardziej Palikotowa niż Kaczorowa - uważa gość Komentarzy Radia TOK FM.

Według prof. Czapińskiego młodym Polakom najbardziej zależy na wolności osobistej . I bardzo wielu z nich uważa, że państwo nie daje im pełni swobód osobistych, pęta ich. Z tych powodów kiedy pojawia się w mediach Janusz Korwin-Mikke, to bardzo się temu przyglądają. Bo on jest dla młodych ludzi uosobieniem absolutnej wolności osobistej. W tym sensie są radykalni, ale to nie jest radykalizm narodowo-państwowy - mówił.

Czeka nas zacięta końcówka kampanii wyborczej Nie obejdzie się zapewne bez czarnego PR-u>>

Jak to robią kobiety w Nepalu [ZOBACZ WIDEO]>>

DOSTĘP PREMIUM