300 słów przeciw twierdzeniom Agnieszki Graff [POLEMIKA]

Agnieszka Graff w rozmowie w Radiu TOK FM wypowiedziała się nt. roli Kościoła katolickiego w Polsce. Z kilkoma jej tezami nie mogę się zgodzić.

Agnieszka Graff stwierdziła, że Kościół katolicki psuje polską demokrację . Nieprawda. To m.in. dzięki Kościołowi po raz pierwszy od 1926 roku możemy naprawdę cieszyć się wolnością polityczną. Przez wiele lat Kościół pełnił funkcję głównego ośrodka oporu przeciwko totalitarnej i autorytarnej wersji tzw. ''demokracji ludowej''.

Dodam więcej, Kościół działał na rzecz rozwoju demokracji. Co wybory księża zachęcają wiernych do głosowania. Kościół wielokrotnie napominał polityków, gdy ci, zamiast zajmować się kierowaniem państwem, bezcelowo walczyli ze sobą. W końcu Kościół swoim działaniem wsparł wejście Polski do Unii Europejskiej.

Agnieszka Graff stwierdziła również, że Kościół katolicki ma ''pełną moc decyzyjną w kwestiach prokreacyjnych''. Trudno się z tym zgodzić. Powszechnie dostępne są przecież środki antykoncepcyjne, których nie uznaje Kościół.

Jeśli zaś chodzi o ustawę dot. legalności aborcji, trzeba pamiętać, że obecne regulacje nie są do końca zgodne z nauczaniem Kościoła. Co więcej, parlament dwukrotnie odrzucał wniosek o całkowity zakaz przerywania ciąży oraz przyjął w 1996 roku ustawę liberalizującą aborcję. Gdzie więc tutaj pełna "moc decyzyjna"?

Na koniec jeszcze słowo o określeniu przez Graff części posłów PO jako ''skrajnej prawicy''. Miało to wynikać z poparcia przez nich ustawy całkowicie zakazującej aborcji. Błędnie zostało tu użyte sformułowanie ''skrajna prawica''. Ma ona wyraźnie negatywny wydźwięk i kojarzy się z ruchami faszystowskimi i autorytarnymi. A akurat o to nie można posądzać członków PO. Jeśli iść takim tokiem rozumowania, można stwierdzić, że w Chile panuje reżim skrajnie prawicowy, a z jego trochę lżejszą odmianą mamy do czynienia w Irlandii.

Michał Protaziuk, dziennikarz portalu Gazeta.pl i serwisu wybory2011

Grass, Wanat, Środa - czytaj felietony na Tokfm.pl>>

DOSTĘP PREMIUM