Wybory 2011. Wyborcy niechętnie przyznają się do PiS i SLD

PRZEGLĄD PRASY. 33 proc. głosujących na PiS niechętnie przyznaje się przed znajomymi do swoich poglądów - pisze ?Rzeczpospolita? w oparciu o sondaż TNS OBOP. W przypadku Platformy Obywatelskiej tylko 12 proc. wyborców nie lubi przyznawać się do swoich preferencji.

Podobnie jak z PiS, sytuacja ma się z Sojuszem Lewicy Demokratycznej - aż 29 proc. wyborców SLD woli nie mówić, co myśli. Z kolei do tożsamości z poglądami PSL przynaje się - podobnie jak w przypadku PO - 12 proc. respondentów.

Skąd takie, a nie inne wyniki sondażu? Zdania są podzielone. Dr Jacek Kucharczyk, socjolog z Instytutu Spraw Publicznych, uważa, że to kwestia podobieństwa wyborcy do partii. - Wyborcy PiS są tacy sami jak partia, którą popierają. Nieufnie podchodzą do otoczenia zewnętrznego, wietrzą spiski, uważają, że ktoś chce im zrobić krzywdę - twierdzi ekspert.

Nie zgadza się z nim politolog z Ośrodka Myśli Politycznej, dr Jacek Kloczkowski. W jego opinii wyborcy PiS mniej chętnie przyznają się do swoich sympatii, ponieważ ta partia jest ostro atakowana w zdecydowanej większości mediów. - Skoro wyborca PiS na każdym kroku słyszy, że jest słabo wykształcony, obciachowy, a nawet, że zagraża demokracji, to trudno się dziwić, że nie każdego stać na to, by przyznać się do swoich przekonań - podkreśla politolog.

Kto wygra? Wyborcy PO twierdzą, że PO, a PiS...

Polacy również są przekonani o zwycięstwie Platformy Obywatelskiej w nadchodzących wyborach - wierzy w to 53 proc. badanych. Zwycięstwo PiS przewiduje jedynie 13 proc. respondentów. Co ciekawe - o wygranej PO przekonanych jest 90 proc. wyborców tej partii oraz 45 proc... zwolenników PiS.

- Skoro we wszystkich sondażach przedwyborczych pierwsze miejsce zajmuje Platforma, trudno, by Polacy typowali inaczej - stwierdza dr Kloczkowski w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Ksiądz Kazimierz Sowa wydawał nasz serwis wyborczy [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM