Sąd priorytetowo rozpatrzy skargę Nowej Prawicy

Ugrupowanie Janusza Korwina-Mikke ma jeszcze szansę wystartować w wyborach w całej Polsce - donosi TVN24. Sąd administracyjny ma potraktować priorytetowo skargę Nowej Prawicy, która zarzuca PKW bezprawną odmowę rejestracji list wyborczych w całej Polsce.

Skąd ta decyzja PKW? [FELIETON GRASSA]

Skarga Nowej Prawicy trafi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dzisiaj. Zgodnie z prawem sąd ma 14 dni na wydanie decyzji. Wybory odbędą się za 13 dni. Sędzia Joanna Kube podkreśliła w rozmowie z tvn24.pl, że "z wiadomych przyczyn" sąd potraktuje skargę priorytetowo.

Nowa Prawica vs PKW

Zgodnie z kodeksem wyborczym uprawniony do rejestracji list w całym kraju jest każdy komitet, który do 30 sierpnia zarejestrował list w co najmniej połowie okręgów wyborczych (21).

Nowa Prawica zarejestrowała w tym terminie swoje listy w 19 okręgach wyborczych - podaje PKW. W kolejnych okręgach listy zarejestrowano w następnych dniach. Działacze twierdzili, że wszystkie dokumenty były złożone w terminie i zarzucali Komisji, że ich listy były przetrzymywane.

Ugrupowanie złożyło też protest do Sądu Najwyższego. W ubiegłym tygodniu SN postanowił, że nie nada biegu tej sprawie. Zdaniem sądu protest został złożony przedwcześnie. Zgodnie z kodeksem wyborczym protesty wyborcze są bowiem składane już po wyborach, w terminie siedmiu dni, liczonym od dnia ogłoszenia wyników w Dzienniku Ustaw RP.

Wybory 2011 [NA ŻYWO]. Dziś wszystko o SLD: program, newsy, anegdoty >>

TOK FM PREMIUM