Wybory 2011. Flis: Palikot może przekroczyć próg i dostać jeden mandat. Albo i nie

Na co może liczyć Palikot? Na przekroczenie progu 5 proc. w skali kraju - i osiągnięcie 5 proc. w Warszawie, skąd startuje sam Palikot - zapewni partii jeden mandat - politolog Jarosław Flis komentuje w "Gazecie Wyborczej" wyniki sondażu SMG/KRC dla Gazeta.pl. Ruch Palikota osiągnął w naszym badaniu rekordowy wynik 7 proc.

Zgodnie z wynikami sondażu SMG/KRC dla Gazeta.pl, Ruch Palikota depcze po piętach SLD: gdyby wybory odbyły się w niedzielę 25 września, partia Palikota weszłaby do Sejmu z 7-procentowym wynikiem, a Sojusz - z zaledwie 8-procentowym. Wybory wygrałaby PO (36 proc.), drugie miejsce zdobyłoby PiS (32 proc.)

W naszym badania zaskakuje wysoki wynik Ruchu Palikota przy małym - SLD. Na co konkretnie może liczyć lider partii wyrastającej na trzecią siłę w Sejmie? Najpewniej na przekroczenie progu wyborczego i mandat dla lidera, który startuje w Warszawie - komentuje dla "Gazety Wyborczej" Jarosław Flis.

 

Politolog: Palikot nawet mnie zaskoczył. Dostanie minimum 8 proc.

- Z progiem wyborczym sprawa jest bardziej skomplikowana, niż się wydaje. Matematycznie jest możliwe, że nawet 7-8 proc. głosów w skali kraju nie da ani jednego mandatu, bo dzieli się je w okręgach, metodą korzystną dla największych partii - zauważa. Z jego analizy wynika, że przy poparciu 5,5 proc. mogą pojawić się dwa dodatkowe mandaty, przy 6 proc. - trzy kolejne. Dopiero 7-8 proc. daje szansę na utworzenie klubu poselskiego (co najmniej 15 posłów).

"A na koniec paradoks. Choć Palikot odbiera wyborców Platformie, w ostatecznym rozrachunku to partia Tuska może skorzystać na jego sukcesie - jeśli sama wygra wybory. - Kodeks wyborczy jest tak skonstruowany, że im więcej partii wejdzie do Sejmu, tym większa jest premia w mandatach dla zwycięzcy. Gdyby w2001 r. obowiązywały takie same zasady jak dziś, SLD miałby większość mandatów, choć dostał 41 proc. głosów. A to dlatego, że poza Sojuszem do Sejmu weszło pięć dużo mniejszych partii. Teraz na osłabieniu SLD i wejściu Palikota zyskałyby najpewniej Platforma i PiS."

Więcej o tym, kto z Ruchu Palikota może wejść do Sejmu oraz o efekcie "kuli śniegowej", który pomógł Palikotowi - w "Gazecie Wyborczej" Więcej o tym, kto z Ruchu Palikota może wejść do Sejmu oraz o efekcie "kuli śniegowej", który pomógł Palikotowi - w "Gazecie Wyborczej" .

Wybory 2011 [NA ŻYWO]. Dziś wszystko o SLD: program, newsy, anegdoty >>

TOK FM PREMIUM