Wybory 2011. Wizerunki liderów: Tusk jest sympatyczny, nikt nie kieruje się dobrem Polski

Donald Tusk jest postrzegany jako sympatyczny i inteligentny. Najbardziej wyrazisty wizerunek ma Jarosław Kaczyński, a najmniej - Grzegorz Napieralski. Polacy nie wierzą, że politycy kierują się dobrem Polski - wynika z sondażu CBOS opublikowanego przez ?Gazetę Wyborczą?.

Badani byli pytani o to, jaki postrzegają liderów czterech partii: Donalda Tuska (PO), Jarosława Kaczyńskiego (PiS), Grzegorza Napieralskiego (SLD) i Waldemara Pawlaka (PSL).

Najlepiej został oceniony Donald Tusk. 65 proc. badanych uważa, że to sympatyczny polityk, 62 proc., że jest inteligentny. 45 proc. sądzi, że Tusk jest kompetentny.

Jarosław Kaczyński uzyskał znacznie słabsze oceny. Tylko 30 proc. ankietowanych uważa go za sympatycznego, 38 proc. za kompetentnego, a 47 proc za inteligentnego. Lider PiS ma jednak najbardziej wyrazisty wizerunek - mówiąc o nim badani najrzadziej wybierali odpowiedzi "nie wiem" i "trudno powiedzieć".

Sporo niejednoznacznych odpowiedzi zebrał za to Grzegorz Napieralski. Polacy jednak oceniają lidera SLD raczej pozytywnie - 64 proc. sądzi, że jest sympatyczny, a 60 proc. uważa go za inteligentnego. Nieco słabiej badani oceniają Napieralskiego jako polityka - tylko 40 proc. twierdzi, że jest kompetentny.

Badani za najbardziej kompetentnego z liderów uważają Waldemara Pawlak (46 proc. głosów "tak" w tej kategorii). Pawlaka jako sympatycznego opisało 53 proc. ankietowanych, a jako inteligentnego - 56 proc.

Z sondażu wynika, że większość badanych nie wierzy, że liderzy partii kierują się dobrem kraju. Najwyższy wynik w tej kategorii uzyskał Pawlak - 33 proc. Tylko co czwarty Polak wierzy, że Tusk, Kaczyński i Napieralski przedkładają dobro Polski nad interesy partii.

Badanie o Donaldzie Tusku przeprowadzono w dniach 2-8 czerwca na próbie 1164 osób, badanie o innych liderach w dniach 18-24 sierpnia na próbie 1054 osób.

Wybory 2011 [NA ŻYWO]. Jutro serwis wydaje Bartosz Węglarczyk >>

Który z liderów partii ma Twoim zdaniem najbardziej pozytywny wizerunek?

DOSTĘP PREMIUM