Wybory 2011. Symboliczny gejowski ślub kandydatów Palikota [WIDEO]

Dwóch kandydatów Ruchu Palikota wzięło dziś symboliczny "ślub". Tomasz Szypuła i Paweł Jasiński nie są parą, ale od wielu lat zajmują się prawami mniejszości seksualnych. Swoim happeningiem chcieli zwrócić uwagę na fakt, że w Sejmie znajduje się ustawa o związkach partnerskich, a Ruch Palikota chce po wejściu do Parlamentu przyjąć te przepisy.

Symboliczny ślub kandydatów Palikota do Sejmu

Tomasz Szypuła mówił w czasie happeningu, że cieszy się, iż temat mniejszości seksualnych jest obecny w kampanii wyborczej. Podkreślał, że z możliwości zalegalizowania związku partnerskiego będą mogły skorzystać także pary heteroseksualne.

Paweł Jasiński podkreślał, że we Francji, tylko 10 proc. wszystkich związków jest zawieranych przez pary jednopłciowe, a w większości z przywilejów związków partnerskich korzystają osoby heteroseksualne.

Projekt ustawy o związkach partnerskich reguluje między innymi zasady dziedziczenia po zmarłym partnerze, prawo do korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego dla członków rodziny i możliwość wspólnego opodatkowania się. Ustawa nie reguluje natomiast kwestii adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Tomasz Szypuła powiedział, że jest to temat na publiczną debatę, na którą czas przyjdzie dopiero po wprowadzeniu w życie przepisów dotyczących związków partnerskich.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM