Rostowski: Podatki wg PiS? To z polskiej zielonej wyspy czarna dziura

- To największy bubel prawny PiS-u - tak o propozycjach podatkowych największej partii opozycyjnej mówi minister finansów Jacek Rostowski. Kilka tygodni temu Jarosław Kaczyński zaproponował uproszczenie rozliczania podatku PIT i VAT do jednego formularza. Platforma Obywatelska uważa jednak, że zamiast po jednym formularzu dla poszczególnych rodzajów podatków po reformie Prawa i Sprawiedliwości byłoby ich w sumie 34.

- Po 14 formularzy dla VAT i 20 dla PIT. Te propozycje, gdyby były wprowadzone w Polsce spowodowałyby gigantyczny chaos i zamieszanie w naszym systemie podatkowym - uważa minister. - Chciałbym wiedzieć, czy Jarosław Kaczyński mówiąc o tym "uproszczeniu" wiedział, że formularzy będzie 34 i świadomie mówił nieprawdę, czy po prostu nie był świadom tego jak funkcjonuje system podatkowy - pytał Rostowski.

Prawo i Sprawiedliwość chce zwolnić od obowiązku podatkowego VAT przedsiębiorców, którzy osiągną obrót do 100 tysięcy złotych rocznie. Teraz muszą oni osiągnąć obrót 150 tysięcy.

- PiS chce z polskiej zielonej wyspy zrobić czarną dziurę podatkową, w której ci, którzy powinni płacić podatki nie będą musieli ich płacić - mówi Rostowski.

Adam Szejnfeld z Komisji Przyjazne Państwo sprawdził, że Prawo i Sprawiedliwość chce ustawę o podatku VAT zastąpić nowelizacją prawie trzy razy obszerniejszą.

- Za tym uśmiechem pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego kryje się coś złego - mówi poseł. - Coś złego dla przedsiębiorców, coś złego dla podatników, coś złego dla nas wszystkich - dodaje.

Propozycje PiS-u to dodatkowo 25 mld złotych

Minister Jacek Rostowski obliczył, że propozycje PiS-u dotyczące finansów państwa kosztowałyby podatników dodatkowo 25 miliardów złotych.

- Ja myślę, że jest czego się bać. Wszyscy, którzy pamiętają lata 2005-2007 wiedzą, że jest to partia, która wprowadza zamęt, konflikt polityczny, jest bardzo antyeuropejska - mówi minister.

Propozycje Prawa i Sprawiedliwości dotyczące reformy podatków według Rostowskiego wprowadziłyby gigantyczny chaos i zamieszanie w systemie podatkowym.

- Ja na pewno uważam, że to byłaby katastrofa dla Polski, gdyby PiS wygrał te wybory. Szczególnie w tak trudnej, tak niebezpiecznej sytuacji w Europie i na świecie. Taka partia jest z definicji niebezpieczna - dodaje Jacek Rostowski.

Minister uważa, że kandydat PiS profesor Jerzy Żyżyński, który po wygranej Prawa i Sprawiedliwości mógłby zostać ministrem finansów chciałby Polskę jeszcze bardziej zadłużyć.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM