Wybory 2011. Kaczyński: Licencje prawnicze będą hołdem dla Gosiewskiego

- Chcemy stworzyć zawód prawnika licencjonowanego. To obniży koszt usług prawniczych - mówił Kaczyński w Kielcach. Wspominał też Przemysława Gosiewskiego i zmiany w egzaminach na aplikacje prawnicze, jakie wprowadził.

- Jedną z przeszkód w zdobyciu pracy przez młodych jest niebywała korporacjonizacja zawodów w Polsce. Jest

370 lub 380 zawodów reglamentowanych, które tworzą korporacje. To prowadzi do dwóch zjawisk. Po pierwsze, te zawody się zamykają. Drugie zjawisko jest związane z ocena pracy w tych zawodach. Korporacje mają z reguły możliwość oceny własnych członków. Te oceny są często łagodzone przez różnego rodzaju lojalności. Skutki tego ponoszą obywatele - mówił prezes PiS.

Dzięki Gosiewskiemu więcej osób dostaje się na aplikacje

- W polskim prawie obowiązuje zespół przepisów określanych jako "lex Gosiewski". Te przepisy umożliwiły rozszerzenie dostępu do tradycyjnych zawodów prawniczych. Na aplikacjach adwokackiej, radcowskiej, sędziowskiej i prokuratorskiej było 1500 osób, teraz jest 5 tysięcy- podkreślał Kaczyński.

- Ale my chcielibyśmy, i chciał też Gosiewski, pójść jeszcze dalej. Chcieliśmy stworzyć zawód prawnika licencjonowanego, który otworzyłby drogę do pracy prawniczej bardzo wielu ludziom - zapowiedział szef PiS.

Licencje dla prawników przysłużą się demokracji

- To ma służyć nie tylko młodym prawnikom, ale i demokracji. Tańsze usługi prawne są dobre dla wszystkich, którzy mają styczność z sądami i muszą płacić. Bariera finansowa ogranicza prawa obywatelskie. Poważna część listów, jaka do mnie dociera to listy z prośbami o pomoc prawną. PiS udziela takiej pomocy, mistrzem tu był właśnie Przemysław Gosiewski, ale to nie wystarczy. Trzeba zapewnić tańsze usługi - tłumaczył Kaczyński.

- Musimy wykorzystywać potencjał, który został zgromadzony w ciągu 20 lat. Kiedyś byliśmy na ostatnim miejscu w Europie jeżeli chodzi o kształcenie na poziomie wyższym, dziś jesteśmy, razem z Czechami, na pierwszym. I to powinno być wykorzystane Ci ludzie pchną Polskę do przodu. To będzie nasz hołd oddany Gosiewskiemu - zakończył.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM