Wybory 2011. Wojewódzki: Boję się PiS. Potrzebny jest powszechny alert

- Potrzebny jest powszechny alert, bo sytuacja zaczyna śmierdzieć obojętnością. A to może zaowocować powtórką z pisowskiej rozrywki - pisze Kuba Wojewódzki we ?Wprost?.

Komentarze, sondaże, opinie . Obserwuj wybory na Facebooku >>

- Dziś, na tydzień przed wyborami, Polsce potrzebny jest apel, taki sam jak cztery lata temu, gdy nawet poza granicami kraju ustawiały się długie kolejki młodych Polaków, by znowu sprowadzić ojczyznę na mapę nowoczesnej Europy - pisze Kuba Wojewódzki.

"Pamiętam IV RP. Rządził odwet, inwigilacja, nienawiść"

Przestrzega przed "polityczną amnezją". - Rozsądek każe nam przekartkować dokładnie strona po stronie historię tak zwanej IV RP. Czasu, gdy w kraju rządziły odwet, podsłuch, inwigilacja, partyjniackie cwaniactwo, dyktafony, tandentne moralnie sojusze. Fetysz władzy, pasja władzy jako instrumentu dyscyplinowania, kontrolowania, wychowywania - pisze.

I dodaje. - Nienawiść, ta polska obok zawiści specjalność, sięgała najwyższych tonów. Do niekwestionowanych ideałów obywatelskich należy absolutna tolerancja. Każdy, kto ją kwestionuje, nadaje się do skansenu historii - zaznacza.

"Dziwkarski stosunek do polityków"

Ostro pisze o zmienności upodobań politycznych Polaków. - Przepraszam za dosadność, ale wielu Polaków ma dziwkarski stosunek do polityków i polityki; ci muszą spełniać ich fantazje i zachcianki. Jak się rozczarują, to zmieniają dziwkę. A najgorsze są te, które potrafią się wystroić do wyborów w dowolnie skrojony mundurek zachowań, haseł i frazesów - pisze. - Mnie się w głowie nie mieści, że ktoś się jeszcze nabiera na prezesa przebierańca, jakim jest Jarosław Kaczyński. Człowiek, który bez najmniejszego problemu wciągnie na plakat wyborczy najpiękniejsze młode entuzjastki pisowskiej filozofii, by po 10 października odesłać je na ostatnie miejsca do kolejki czekających na swój czas w rządzeniu.

"Będzie więcej świebodzińskich Jezusów"

Jego zdaniem Kaczyński to "specyficzne skrzyżowanie świętego z rewolucjonistą". - On, oni zdają się mówić: postęp moralny jest możliwy tylko dzięki nam. Postęp gospodarczy jest możliwy tylko dzięki nam. Postęp cywilizacyjny jest możliwy tylko dzięki nam. Słowo "zbawiciel" może jest nieco przesadzone. Ale na pewno nie dla partyjnych ministrantów.

Kuba Wojewódzki przekonuje, że niegłosowanie jest "robieniem na złość swojej przyszłości". Napisał, że wygrana PiS wywołuje specyficzny rodzaj marzeń: O przebudowie kraju z kondominium na nasz kraj. O katolickim porządku w katolickim domu. Bez Nergala w telewizji, ale za to z księdzem Natankiem i większą liczbą świebodzińskich Jezusów - cytuje Wojewódzkiego w serwisie "Kampania na żywo" Tomasz Machała.

W poniedziałek wydawcą serwisu wyborczego będzie blogerka Kataryna >>

DOSTĘP PREMIUM