Wybory 2011. "Dla przetrwania musimy pompować pieniądze w kulturę"

Nie jesteśmy potęgą jeśli chodzi o kulturę komercyjną. Naszą siłą jest myśl i inspiracja, która może od nas wychodzić. Dla przetrwania i chwały musimy pompować pieniądze w kulturę. Kultura funkcjonuje tak jak nauka w uczelniach w USA. Dofinansowuje się ją, a potem służy komercji - mówił wybitny polski kompozytor Jan A.P. Kaczmarek w debacie o sprawach kultury w TVP 2.

W debacie "Wybierz kulturę. Artyści kontra politycy" rozmawiano m.in. o kulturze w kampanii wyborczej i pomysłach na jej upowszechnianie. Zarówno politycy, jak i artyści zgodzili się, że kultura w Polsce nie przetrwa bez mecenatu państwa. Politycy chwalili się swoimi osiągnięciami w kwestii jej upowszechniania.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski przekonywał, że jego resort starał się poprawić edukację artystyczną, inwestować w Warszawie, ale też na prowincji. - Jestem dumny, że kultura stała się liderem absorbcji środków z Unii Europejskiej - mówił.

Jerzy Wenderlich z SLD twierdził z kolei, że rząd nie odnosi zbyt dużych sukcesów w upowszechnianiu kultury. - Gdy kilka lat temu pojawiały się programy upowszechniania kultury, to zostały one tylko deklaracją - mówił. Dodał, że jest 18 mln osób, które są wykluczone jako odbiorcy kultury z powodu zbyt niskich dochodów.

Janusz Palikot: - Mam wrażenie systematycznego upadku kultury w Polsce. Nie odgrywa roli w wychowaniu, w rozwiązywaniu problemów społecznych. Jeśli się pojawia, to jako produkt. Symbolem upadku była nieobecność premiera na Kongresie Kultury. Kultura nie przetrwa bez mecenatu państwa. Problemem jest to, jak tą kulturę rozwijać w małych miastach prowincjonalnych.

Kazimierz Michał Ujazdowski (PiS): - Nie ma kraju, w którym kultura byłaby wspierana z kapitału prywatnego. Ona zawsze jest kapitałem wspierającym. W żadnym kraju europejskim nie zaaplikujemy wzorców z USA.

Reżyser Krzysztof Krauze: - Jeden z najpoważniejszych problemów naszej kultury, to fakt że pieniądze są rozdzielane pod kołdrą, inaczej niż my się o tym dowiadujemy.

Jak upowszechniać kulturę? Ujazdowski: - We Francji wszystkie muzea narodowe są do 24 rok za darmo. Młody Polak Luwr zwiedzi za darmo, a Zamek Królewski w Warszawie za 35 zł.

Wenderlich: - Zapotrzebowanie jest olbrzymie. Widać to po Nocy Muzeów. Instytucje kultury powinny mieć subwencje, z których oferowałyby tańsze bilety dla osób z obszaru wykluczenia.

Palikot: - Zamiast lekcji religii wizyta w teatrze czy na wystawie.

Mariusz Olszewski (Polska Partia Pracy): - Zamiast na wojnę w Afganistanie, dajmy te pieniądze na kulturę.

Jan Ołdakowski (PJN): Kultura powinna być uznana za obszar strategiczny działań państwa, podobnie jak energetyka.

Jeden z gości programu Zbigniew Hołdys stwierdził natomiast: - Siedzę i słucham debaty polityków, i nie słyszę rozmowy o kulturze. Jak można rozmawiać o kulturze z ludźmi, którzy nie są ludźmi kultury? Ci ludzie decydują o kulturze i to jest dramat. Ludzie kultury mają kulturę w DNA. Nie muszą być twórcami. Ale muszą myśleć, jak sprzyjać artystom. Pamiętam od Sokorskiego wszystkich szefów radiokomitetu i ministrów kultury. Jedynym człowiekiem kultury był wśród nich Waldemar Dąbrowski.

W poniedziałek wydawcą serwisu wyborczego będzie blogerka Kataryna >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM