Wybory 2011. Sondaż: Kaczyński jest zawzięty, mściwy. A Tusk fałszywy

Jarosława Kaczyński postrzegany jest jako "zawzięty i mściwy", a Donald Tusk jako "nowoczesny i kompetentny". Obu liderów 1/4 Polaków uważa jednak za bezwzględnych i fałszywych - wynika z sondażu Millward Brown SMG/KRC dla Radia ZET.

W badaniu każdy z uczestników wybierał trzy cechy charakteryzujące danego polityka z listy dziesięciu opcji. Można było zaznaczyć następujące odpowiedzi: bezwzględny, charyzmatyczny, fałszywy, godny zaufania, kompetentny, mściwy, nowoczesny, skuteczny, uczciwy i zawzięty.

Jarosława Kaczyńskiego, 44 proc. ankietowanych określono jako "zawziętego", 36 proc. jako "mściwego", 27 proc. uważa, że jest fałszywy. Donald Tusk zdaniem badanych, jest nowoczesny (33 proc. głosów, zdecydowanie więcej niż Kaczyński, którego za nowoczesnego uważa tylko 6 proc. respondentów), kompetentny (30 proc.), ale też fałszywy (25 proc.).

Mniej więcej co czwarty ankietowany zaznaczył w przypadku Kaczyńskiego odpowiedź "bezwzględny", porównywalna ilość badanych wybrała tę opcję w przypadku Tuska.

Ze szczegółowych danych sondażu wynika, że dokładnie tyle samo zdeklarowanych zwolenników PiS i PO uważa Kaczyńskiego za osobę charyzmatyczną (po 16 proc.). Aż 16 proc. badanych zwolenników PiS sądzi, że Kaczyński jest "zawzięty", a 2 proc.- "fałszywy".

Tuska za fałszywego uważa 3 proc. badanych zwolenników PO, a aż 7 proc. twierdzi, ze jest bezwzględny. 10 proc. zwolenników PiS uznało, że premier jest uczciwy, taki sam odsetek sądzi, ze jest skuteczny.

Sondaż został zrealizowany w dniach 1-2 października przez Millward Brown SMG/KRC na reprezentatywnej próbie ogólnopolskiej 1000 dorosłych osób.

Cały sondaż na stronie Radia ZET >>>

Dziś wydawcą serwisu wyborczego jest blogerka Kataryna >>

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM