A jeśli wygra PiS? Czy premier Pawlak i prezes PiS są już po słowie? Wasze pytania

''Nie będzie końca KRUS. To bardzo wydolny system''. Koalicja z PiS? "PSL ma dużą zdolność koalicyjną. A wyborcy zadecydują, kto będzie o niej rozmawiać". Na wasze pytania odpowiadała Ewa Kierzkowska z PSL, kandydatka z Torunia.

Palikot, Legierski... - tak przepytywaliście kandydatów>>

Czy wyborcy PSL chcieliby koalicji z PiS? - Ostatnie rozmowy z PiS-em ws. koalicji toczyły się w 2005 roku. Nasze zdania na temat wspólnego funkcjonowania i odpowiedzialności za państwo były bardzo różne. Teraz to wyborcy zdecydują, kto z kim będzie rozmawiał o przyszłej koalicji - zapewnia Ewa Kierzkowska. - Wyborcy mają różne opinie. Są tacy, którzy uważają, że obecna koalicja dała poczucie stabilizacji. A są też tacy, którzy chętnie widzieliby innego partnera koalicyjnego - dodaje.

A czy premier Pawlak jest już ''po słowie'' z Prezesem Kaczyńskim, że jak PiS wygra...? - Premier Pawlak już odpowiadał dziś na to pytanie. Nie było takich rozmów - odpowiada kandydatka PSL. - Ale jeśli rzeczywiście wygra: wejdziecie do koalicji czy nie? -

PSL ma duża zdolność koalicyjną. Niektóre ugrupowania dążą do tego, żeby się izolowania się na scenie politycznej. Ale są takie, z którymi warto rozmawiać. Najważniejsza jest przyszłość Polski - podkreśla Kierzkowska. I wróży: Wygra Platforma Obywatelska.

Rodzina na stanowisku?

Co pani sądzi o zatrudnianiu członków rodzin na różnych stanowiskach w agendach rządowych? - zapytał słuchacz. - Zastawiam się, czy pan ma rodzinę, dzieci. I czy stał pan kiedyś przed takim problemem, jak moja córka, która należy do tzw. "dzieci zakazanych". Dzieci polityków często muszą poszukiwać spełnienia zawodowego w zupełnie innych obszarach, byśmy nie byli posądzeni o promowanie rodziny - mówi Kierzkowska.

Ile osób z pani nadania znalazło pracę organach samorządowych lub centralnych? - dopytuje kolejny słuchacz. - Nikt. Zatrudniam dwie osoby w swoim biurze - odpowiada posłanka.

Co zawdzięczamy Pawlakowi?

Największe osiągnięcia premiera Pawlaka? - Dwie ustawy deregulacyjne, które dały ułatwienia przedsiębiorcom, ustawa antyspreadowa oraz realne obniżenie podatku VAT na podstawowe artykuły spożywcze - wylicza kandydatka PSL.

Co z tym KRUS-em?

Pytanie z Facebooka: Kiedy w końcu rolnicy nie będą świętymi krowami żyjącymi na koszt na miast i miasteczek? Kiedy koniec KRUS? - Nie będzie końca KRUS. To bardzo wydolny i ekonomiczny system. Do tego systemy co rok dokłada się coraz mniej niż do ZUS. Ten system jako powszechny obowiązuje np. w Kanadzie - broni systemu Kierzkowska.

Aborcja?

Ustawa aborcyjna? - Jest wypracowanym kompromisem. Lepiej przy niej nie majstrować - mówi Kierzkowska. I dodaje, że ma wiele uznania dla złożonego w Sejmie projektu obywatelskiego (całkowicie zakazującego aborcji - przyp. red.) i determinacji obywateli w tej sprawie.

Czytaj komentarze wyborcze Lisa, Terlikowskiego i Żakowskiego na TOKFM.pl >>

DOSTĘP PREMIUM