Marcinkiewicz: Lech Kaczyński uległ urokowi Angeli Merkel. A Jarosław?

Kazimierz Marcinkiewicz, były premier w rządzie PiS, twierdzi, że Jarosław Kaczyński zawsze patrzył na sąsiadów z zazdrością i podejrzliwością. - Zdanie nieco zmienił pod wpływem brata prezydenta, gdy ten w imieniu rządu negocjował Traktat Lizboński - mówi portalowi Gazeta.pl Marcinkiewicz.

Marcinkiewicz wspomina, że w czasie negocjacji Lech Kaczyński uległ namowom i pod urokiem Angeli Merkel. - Dla pewności poprosił jeszcze o nocny telefon pani kanclerz do Jarosława Kaczyńskiego, który wtedy był premierem - ujawnia Kazimierz Marcinkiewicz. - Podobnie świętej pamięci prezydent postąpił z Pakietem Klimatycznym. Dla "Dziennika" (z 1 lipca 2008 roku - red.) powiedział: "zgodziłem się na bardzo ryzykowny dla Polski pakiet klimatyczny i był to mój gest wobec Angeli Merkel - relacjonuje Marcinkiewicz.

Sugestie Kaczyńskiego są antypolskie

Zdaniem Marcinkiewicza obecne sugestie Jarosława Kaczyńskiego wobec Angeli Merkel, dwukrotnie wybranej przez Niemców na kanclerza, są zdumiewające i w gruncie rzeczy antypolskie. - Trudno wbrew Niemcom prowadzić politykę europejską, a szczególnie trudno negocjować niezbędne dla modernizacji Polski środki z nowego budżetu EU - twierdzi Marcinkiewicz. - Wygrać wybory kosztem korzyści swojego kraju, to chyba gorsze niż strzelić sobie w kolano - ocenia były premier PiS.

Zasługi Angeli Merkel

Kazimierz Marcinkiewicz w odróżnieniu od Jarosława Kaczyńskiego pamięta przychylność Angeli Merkel dla Polski. - Gdy podczas negocjowania budżetu UE na lata 2007-2013 powiedziałem pani kanclerz, że nie mam pełnej satysfakcji, bo wschodnia Polska nie otrzymała tyle, ile powinna, zdecydowała się przesunąć przyznane już Niemcom środki dla Polski. Czy Jarosław Kaczyński insynuując, że została kanclerzem dzięki Stasi osiągnąłby podobny wynik? Wątpię.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM