Sondażowe wyniki wyborów: PO 39,6 proc., PiS 30,1 proc. Platforma zachowuje władzę

Platforma Obywatelska uzyskała 39,6 proc. głosów i wygrała wybory po 4 latach rządów - wynika z sondaży exit-polls TNS OBOP. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 30,1 proc. Trzecią siłą w parlamencie będzie Ruch Palikota. Do Sejmu weszły jeszcze 2 partie: PSL i SLD.

Najnowsze dane PKW - sprawdź>>

Według pierwszych sondażowych wyników wyborów na PO zagłosowało 39,6 proc. wyborców. PiS uzyskało 30,1 proc. głosów. Sondaże exit polls zostały przeprowadzone przez TNS OBOP dla TVN i TVP.

Po ogłoszeniu sondażowych wyników w sztabie Platformy zapanowała euforia. - To dla nas zaszczyt, że będziemy mogli dla was pracować przez kolejne cztery lata - mówił Donald Tusk. Jest on pierwszym premierem po 1989 roku, któremu udało się wygrać wybory po kilku latach rządzenia.

Wybory 2011: Wielka euforia w sztabie Platformy Obywatelskiej!

- Szanujemy wynik wyborów, ale jesteśmy przekonani, że dzień zwycięstwa dla nas nadejdzie - mówił z kolei lider PiS Jarosław Kaczyński. W sztabie rozległo się skandowanie "Jarosław, Jarosław!" i "Zwyciężymy!"

Wybory 2011: "Przyjdzie taki dzień, że nam się uda". Smutek w sztabie PIS

Palikot trzecią siłą w Sejmie

Na trzecim miejscu uplasował się Ruch Palikota z wynikiem 10,1 proc. - Jeżeli ludzie się zjednoczą, wszystko jest możliwe. To jest nadzieja dla wszystkich. Przede wszystkim dla milionów obywateli, którzy chcą państwa świeckiego, obywatelskiego i społecznego - mówił szczęśliwy Janusz Palikot.

Jako kolejne do Sejmu wchodzi PSL, na które zagłosowało 8,2 proc. wyborców.

Żałoba w siedzibie SLD

Do Sejmu weszło jeszcze SLD z wynikiem 7,7 proc. To pierwsze wybory, w których Sojuszowi nie udało się uzyskać dwucyfrowego wyniku. Członkowie SLD zgromadzeni w sztabie przyjęli prognozowe wyniki z grobowymi minami. - To była najtrudniejsza kampania wyborcza od wielu, wielu lat. Byliśmy nierówno traktowani, atakowani ze wszystkich stron - oświadczył Napieralski.

Wybory przebiegały względnie spokojnie. Doszło do nielicznych incydentów wyborczych. Mimo alarmu bombowego w jednym z lokali PKW nie zdecydowało się przedłużać ciszy wyborczej. Oficjalne ogłoszenie wyników wyborów parlamentarnych nastąpi prawdopodobnie we wtorek w późnych godzinach wieczornych - poinformowała w niedzielę PKW.

Na nieco inne wyniki wyborów wskazuje sondaż Homo Homini dla Polsat News. Według niego PO uzyskało 37,3 proc. głosów, PiS - 29,1 proc., SLD - 11,6 proc., PSL - 9,5 proc., Ruch Palikota - 8,6 proc.

PJN, Nowa Prawica i Prawica Rzeczpospolitej poza Sejmem

Według sondażowych wyników zarówno TNS OBOP jak i Homo Homini PJN nie dostało się do Sejmu uzyskując wynik 2-3 proc. Do Sejmu nie weszły też: Polska Partia Pracy, która zgodnie z tymi sondażami uzyskała odpowiednio 0,6 proc. i 0,9 proc. i Nowa Prawica - odpowiednio 1,1 proc. i 0,5 proc.

Wyniki, opinie, transmisje. Bądźcie z nami. Zapraszamy >>

TOK FM PREMIUM