Trzecie miejsce Palikota, PO o 10 pkt. proc. lepiej od PiS. Sensacyjna prognoza "GW"

Jak zagłosujemy w niedzielę? Do Sejmu wejdzie 5 partii, 39,5 proc. głosów zdobędzie PO, 29,1 proc. - PiS, 10,3 proc. - Ruch Palikota, 9,2 proc. - SLD i 8,7 proc. - PSL - takie, zaskakujące wyniki przynosi prognoza wyborcza przygotowana dla "Gazety Wyborczej" przez TNS OBOP. Przewidywana frekwencja to 47,5 proc.

Pierwszy raz przed wyborami do Sejmu "Gazeta" w ostatnim dniu kampanii publikuje nie klasyczny sondaż, lecz prognozę wyborczą. - W sondażach część osób twierdzi, że będzie głosowała, a nie głosuje, inni nie przyznają się do popierania swej partii, niektórzy odmawiają rozmowy z ankieterem. Prognoza ma te problemy zminimalizować. Tak korygujemy wyniki sondażu, by były jak najbliżej rzeczywistości - tłumaczy prezes TNS Andrzej Olszewski

W prognozie zaskakuje przede wszystkim wysokie, trzecie miejsce Ruchu Palikota, któremu sondaże dawały dotychczas maksimum 8 proc. - Jesteśmy na fali, urośniemy do 12 proc. i będzie to początek nowoczesnej lewicy - komentuje to Janusz Palikot.

Niespodzianką może być wysoka przewaga PO nad PiS-em, choć już we wczorajszym sondażu TNS OBOP dla "Gazety" wynosiła ona 10 pkt. proc., a w sondażu CBOS - nawet 14 pkt. proc.

"Nasza prognoza opiera się na sondażach, które przez ostatni tydzień robił dla nas TNS OBOP. Były rozbudowane o wiele pytań, które miały "wytropić" tych, którzy ukrywają swe preferencje lub nie mają zamiaru głosować" - wyjaśnia "Gazeta Wyborcza".

Więcej o samej prognozie i o reakcjach polityków - w Gazecie Wyborczej"

Prezes PiS na wybrzeżu. "Nasz Mały Rycerz" [ZDJECIA] >>>

TOK FM PREMIUM