"Ogromny sukces PO, a w SLD..." - pierwsze komentarze powyborcze

- Może się okazać, że PO kompletnie zdeklasowała PiS - mówi w pierwszym powyborczym komentarzu redaktor naczelny "Polska The Times" Paweł Fąfara w TOK FM. - To nienajgorszy wynik Platformy, biorąc pod uwagę, że w ostatnich dniach kampanii popełniali błędy - dodaje publicysta Wiesław Dębski.

Według pierwszych powyborczych sondaży wybory parlamentarne wygra Platforma Obywatelska. Uzyskała 39,6 proc. głosów i wygrała po 4 latach rządów - wynika z sondaży exit-polls TNS OBOP. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 30,1 proc. Trzecią siłą w parlamencie będzie Ruch Palikota. Do Sejmu weszły jeszcze 2 partie: PSL i SLD.

Sondażowe wyniki wyborów: PO 39,6 proc., PiS 30,1 proc. Platforma zachowuje władzę >>>

- Może się okazać, że Platforma Obywatelska zdeklasowała Prawo i Sprawiedliwość - prognozuje w TOK FM Paweł Fąfara, red. naczelny dziennika "Polska The Times". - Mamy do czynienia z ogromnym sukcesem PO. Partii, która rządziła w kryzysie i miała umiarkowanie dobrą kampanię. To też sukces Donalda Tuska - on jest motorem Platformy - dodaje.

A co ze słabszym niż oczekiwano wynikiem PiS-u? - To nie koniec partii Kaczyńskiego - uważa Fąfara. - Ale przypomnijmy, że to ich czwarte przegrane wybory. PiS też miał fatalną końcówkę kampanii - te antyniemieckie wystąpienia Kaczyńskiego jednak mogły zmobilizować elektorat Platformy.

PO - wygrana po błędach?

Wiesław Dębski podkreślał z kolei, że to dobry wynik Platformy Obywatelskiej, biorąc pod uwagę, że kampania w wykonaniu tej partii była nienajlepsza. - PO popełniała ogromne błędy w ostatnich dniach kampanii - mówi Dębski.

Czytaj też: "SLD może być główną ofiarą wyborów" - Terlikowski dla TOKFM.pl >>>

Jego zdaniem ważny jest wynik Sojuszu Lewicy Demokratycznej. - Wynik jednocyfrowy rozpoczyna dyskusję o przywództwie w SLD - podkreśla.

- SLD nie wykorzystało olbrzymiej szansy, jaka przed nim stała. Wojna Prawa i Sprawiedliwości z Platformą Obywatelską spowodowała, że wielu ludzi czekało na trzecią siłę. Tą siłą mogło być SLD, pozwoliło jednak sobie wydrzeć tę pozycję Januszowi Palikotowi. Udało mu się to, ponieważ SLD okazało się partią infantylną, bez przesłania i bez opowieści dla swoich wyborców - podsumował Dębski.

Wyniki, opinie, transmisje. Bądźcie z nami. Zapraszamy >>

DOSTĘP PREMIUM