Wybory 2011. Jaka koalicja? Jakie możliwości? PO + Palikot = 251 [INFOGRAFIKA]

Według sondażu OBOP koalicja PO-PSL obroniła swój stan posiadania w Sejmie i jeśli badania potwierdzi PKW to Donald Tusk będzie pierwszym premierem wolnej Polski, który sprawuje rząd dwie kadencje. Ale z sondażu wynika, że - przynajmniej teoretycznie - Platforma może dobrać nowego dowolnie. Z każdym ugrupowaniem nowego Sejmu ma bezpieczną większość.

Gdyby potwierdziły się wyniki exit-polls TNS OBOP dla TVN i TVP, PO miałaby 212 mandatów, PiS - 158, Ruch Palikota - 39, PSL - 27, a SLD tylko 23 mandaty (to jedynie wstępne szacunki). Ale oznaczają, że bezpieczną większość partia Tuska może uzyskać przede wszystkim z Ruchem Poparcia (razem mają 251 mandatów):

Z PSL Platforma ma niemal tyle samo mandatów co w Sejmie poprzedniej kadencji i to jest dziś najbardziej prawdopodobny układ na kolejne cztery lata (razem mają 239 mandatów):

Bardzo mało prawdopodobnym kandydatem do przyszłej koalicji jest SLD. Choć 235 mandatów (212 PO i 23 SLD) to sejmowa większość:

Na koniec przypominamy jaka koalicja byłaby najsilniejsza. Przynajmniej jeśli chodzi o liczbę mandatów. Bo po koalicji PO-PiS wszystkiego moglibyśmy się spodziewać. Jednak powtórka z POPiS-u wydaje się jeszcze mniej prawdopodobna niż porozumienie Napieralski-Tusk. Ale (liczbowo) taka koalicja (370 głosów!) to potęga...

TOK FM PREMIUM