"Przywództwo Tuska jest niekwestionowane" - Żakowski komentuje dla TOKFM.pl

- Rząd PO-PSL wychodzi po tych wyborach bez kłopotu. A w Platformie przywództwo Tuska jest dzisiaj niekwestionowane - mówi w rozmowie z TOKFM.pl Jacek Żakowski, publicysta "Polityki" i prowadzący Poranek TOK FM. - Jest dobrze, bo będziemy mieli prawdopodobnie trzy partie opozycyjne i to one będą dzieliły się owocami frustracji społecznej - dodaje.

Według pierwszych sondażowych wyników wyborów na PO zagłosowało 39,6 proc. wyborców. PiS uzyskało 30,1 proc. głosów. Sondaże exit polls zostały przeprowadzone przez TNS OBOP dla TVN i TVP. Na trzecim miejscu uplasował się Ruch Palikota z wynikiem 10,1 proc. Jako kolejne do Sejmu wchodzi PSL, na które zagłosowało 8,2 proc. wyborców oraz SLD z wynikiem 7,7 proc.

- Ta przewaga może się jeszcze zmienić, ale i tak są to wyniki, których się spodziewaliśmy - komentuje dla TOKFM.pl Jacek Żakowski. - Rząd PO-PSL wychodzi po tych wyborach bez kłopotu - dodaje.

Zdaniem publicysty "Polityki" i Radia TOK FM wielkiej zmiany nie należy oczekiwać po zaprzysiężeniu nowego rządu. - A wynik tych wyborów jest o tyle dobry, że mamy w tym układzie trzy partie opozycyjne. To one będą się dzieliły owocami niezadowolenia społecznego z partii rządzącej i nie ma zagrożenia, ze całą frustrację zgarnie Prawo i Sprawiedliwość.

PSL się uratowało, a Sojusz? "Żółta kartka"

- To bezpieczny wynik dla Polski - mówi o sondażowych wynikach wyborczych Żakowski. - Wyborcy wystawili żółtą kartkę Sojuszowi Lewicy Demokratycznej i to dobrze, bo ta partia straciła wyrazistość - miała dwa programy i nikt nie wiedział, za czym głosuje. Ważne jest też, że Polskie Stronnictwo Ludowe się uratowało - groziła im śmierć. Kolejnym dobrym sygnałem jest wejście Palikota, gdyż ma to znaczenie kulturowe. Dodatkowo, jeżeli Anna Grodzka (kandydatka, która przeszła operację zmiany płci - red.) zostanie wicemarszałkiem Sejmu, to będzie bardzo ciekawa sytuacja.

- Dla mnie najważniejsze jest to, że odwróciliśmy trend, który prowadził Polskę do systemu dwupartyjnego - podkreśla Żakowski.

Platforma trzeszczy? "Tusk niekwestionowanym przywódcą"

Zdaniem Żakowskiego, wcześniejsze spekulacje na temat rozgrywek wewnątrz Platformy Obywatelskiej też były naciągane. - Partie rządzące rozpadają się, jeżeli jest rzeczywista klapa wyborcza. A przywództwo Tuska w Platformie jest niekwestionowane, a jego odejście byłoby fundamentalnym wyzwaniem dla tej partii - podsumował publicysta.

Wyniki, opinie, transmisje. Bądźcie z nami. Zapraszamy >>

DOSTĘP PREMIUM