Triumf PiS wśród słabiej wykształconych. PO "partią inteligencką"?

Prawo i Sprawiedliwość zdobyło najwięcej głosów wśród wyborców legitymujących się wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym. Wyborcy z wykształceniem średnim i pomaturalnym, a także licencjaci i wyżej wykształceni w większości zagłosowali na PO - wynika z danych TNS OBOP dla TVN24 i TVP.

Choć PiS wspierali w kampanii wyborczej liczni przedstawiciele środowiska akademickiego i profesury, to jednak wśród osób gorzej wykształconych partia Jarosława Kaczyńskiego mogła liczyć na większe poparcie. Zdecydowana większość lepiej wykształconych wyborców poparła Platformę Obywatelską. Według danych TNS OBOP dla TVN24 i TVP na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowała większość wyborców z wykształceniem podstawowym - aż 46,9 proc. W tej grupie wyborców PO zdobyła tylko 22,8 proc. poparcia.

embed

Im wyższe wykształcenie, tym lepszy wynik PO

Podobnie, choć korzystniej dla PO przedstawia się rozkład poparcia wśród wyborców z wykształceniem zasadniczym zawodowym. W tej grupie 39,1 proc. wybrało Prawo i Sprawiedliwość, a 30,1 - Platformę Obywatelską. Za to w grupie osób z wykształceniem średnim i pomaturalnym według danych TNS OBOP górą jest już PO z wynikiem 39,4 proc. w stosunku do 29,5 proc. dla PiS. Największe poparcie Platforma Obywatelska zdobyła w grupie wyborców z wykształceniem licencjackim lub wyższym. Aż 48 proc. wyborców legitymujących się tym poziomem wykształcenia zagłosowało na PO. PiS zdobył wśród nich tylko 22,9 proc. głosów, czyli ponad połowę mniej.

Prawie połowa wyborców PO ma wyższe wykształcenie

Podobnie przedstawia się rozkład procentowy w grupach wyborców obu partii. W grupie wyborców Platformy większość - 41,8 proc. - stanowią osoby z wykształceniem licencjackim lub wyższym. Niemal tyle samo wyborców Platformy miało wykształcenie średnie lub pomaturalne - 40,5 proc. 13,8 proc. wyborców PO może pochwalić się wykształceniem zasadniczym zawodowym. Jedynie 3,9 proc. wyborców tej partii to osoby z wykształceniem podstawowym.

embed

Ponad 35 proc. wyborców PiS ma wykształcenie podstawowe lub zasadnicze zawodowe

Inaczej wygląda rozkład wykształcenia wyborców dla Prawa i Sprawiedliwości. Aż 39,9 proc. wyborców tej partii miało wykształcenie średnie i pomaturalne. Drugą pod względem wykształcenia grupę wyborców PiS stanowią osoby z wykształceniem licencjackim lub wyższym - 26,2 proc. Niemal tyle samo - 26,2 proc. wyborców PiS - to osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym. Wreszcie - liczna grupa wyborców PiS - 10,4 proc. legitymuje się wykształceniem podstawowym.

Mazowieckie i... PiS straciło dwa województwa [INFOGRAFIKA]>>

TOK FM PREMIUM