Wyniki wyborów. Palikot trzeci w Warszawie. Poprowadził swój Ruch do dobrego wyniku

Janusz Palikot zdobył w okręgu warszawskim blisko 89,2 tys. głosów będąc siłą napędową swojego ugrupowania. Przed czterema laty Palikot zdobył 44,1 tys. głosów, ale startował wtedy z Lublina.

WYBORY 2011. Wielka radość w sztabie Palikota

Po przeliczeniu ponad 94 proc. głosów Janusz Palikot może cieszyć się nie tylko z niespodziewanego sukcesu swojej partii, ale także osobistego. W okręgu nr 19 w Warszawie zdobył jak na razie 89,2 tys. głosów poparcia. W skali okręgu jest to 9,2 proc głosów. Na całą listę Ruchu Palikota oddano 104 tys. głosów, oznacza to, że lider poprowadził swoją partię do dobrego wyniku, bo 85 proc. głosów na Ruch, przypadło właśnie jemu.

Palikot jest trzeci w Warszawie, gdzie wygrał Donald Tusk - 354 tys. głosów (36 proc.), przed Jarosławem Kaczyńskim - 194 tys. głosów (20 proc.)

Warto dodać, że w ramach okręgu nr 19 wlicza się głosy wyborców z zagranicy oraz ze statków. Polonusi oddali na Palikota 7 tys. głosów (8,3 proc.). Zmniejsza to jego czysto warszawski wynik do 82 tys. głosów.

Janusz Palikot w wyborach parlamentarnych w 2007 r. uzyskał mandat poselski, otrzymując 44 186 głosów.

Przysięga Palikota

- Jeżeli ludzie się zjednoczą, wszystko jest możliwe. To jest nadzieja dla wszystkich. Przede wszystkim dla milionów obywateli, którzy chcą państwa świeckiego, obywatelskiego i społecznego - powiedział Janusz Palikot , po ogłoszeniu wstępnych wyników. - Miliony Polaków wierzą w taki nowoczesny kraj, to fantastyczna informacja dla nas wszystkich. My tego marzenia nie możemy zawieźć. To tak jakbyśmy się wyrzekli Europy w nas - mówił.

Janusz Palikot poprosił wszystkich, którzy kandydowali z jego list, żeby uroczyście podnieśli ręce i złożyli przysięgę: - My ludzie Ruchu Palikota zobowiązujemy się być wierni idei nowoczesnego państwa, państwa świeckiego, społecznego, obywatelskiego i przyjaznego. Tej nadziei nie zawiedziemy - powtarzali za Palikotem uroczyście.

PO triumfuje

Platforma Obywatelska wygrywa wybory parlamentarne, zdobywając 38,96 procent głosów - to cząstkowe wyniki ogłoszone przez PKW po przeliczeniu głosów z 93,05 procent obwodów. Frekwencja wyborcza wyniosła 48,63 procent - poinformował sędzia Andrzej Mączyński.

Według tych cząstkowych wyników, PiS poparło 30,03 procent. Do Sejmu weszły jeszcze trzy ugrupowania: Ruch Palikota, który poparło 9,94 procent wyborców, Polskie Stronnictwo Ludowe - 8,55 procent i Sojusz Lewicy Demokratycznej - 8,19 procent poparcia.

Zwycięstwo i euforia. Takiego Tuska nie widzieliście >>

 

Zwycięstwa nie było. Smutek w sztabie PiS >>

 

Trzecia siła w Sejmie. Wielka radość w sztabie Palikota >>

 

Klęska. Miny polityków SLD mówią wszystko >>

TOK FM PREMIUM