Klęska Obywateli do Senatu. Dostał się jeden kandydat

Z 46 kandydatów startujących z list Obywateli do Senatu oraz niezależnych list popartych przez ten komitet do Senatu dostał się tylko jeden kandydat - Jarosław Obremski z Wrocławia. Zdobył 61 tys. głosów, wyprzedzając o 10 tys. bezpartyjnego kandydata z listy PO. Inni kandydaci OdS zdobyli znacznie mniej głosów niż ich konkurenci.

Najpiękniejsza kandydatka do Senatu: Uroda w wyborach może wręcz przeszkadzać Obywatele do Senatu wystawili w sumie 46 kandydatów: 30 w ramach Komitetu Wyborczego Wyborców Unii Prezydentów-Obywatele do Senatu, 7 sygnowanych nazwiskiem Rafała Dutkiewicza i 3 sygnowanych nazwiskiem prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego oraz 6 z niezależnych komitetów. Tylko jeden z nich zdobył mandat.

Sukces we Wrocławiu

Do Senatu dostał się tylko startujący w okręgu nr 8 we Wrocławiu Jarosław Obremski, wiceprezydent miasta. Pokonał kandydatów Leona Kieresa z listy PO i Andrzeja Morawieckiego z komitetu "Wolni i Solidarni". PiS, SLD i PSL nie wystawili swoich kandydatów w tym okręgu.

W okręgu nr 6 we Wrocławiu dobry wynik uzyskał też Wojciech Misiak, zdobył 22 proc. głosów. Wyprzedził go Jarosław Duda zdobywając 33 proc. głosów.

Rybiński przegrał z Borowskim

Ekonomista Krzysztof Rybiński w Warszawie zdobył 33 tys. głosów, o 70 tys. mniej niż Marek Borowski, który zdobył mandat do Senatu w stolicy. Z kolei ekonomista Stanisław Gomułka startujący z Kielc dostał zaledwie 11 proc. głosów. Wyprzedzili go kandydaci PO, PSL i SLD.

Nie weszła do Senatu też piękna i blondwłosa Serafina Ogończyk-Mąkowska. W okręgu ciechanowskim, z którego startowała, dostała 3 829 głosów. Prawie o 5 tys. wyprzedził ją kandydat PiS Jan Maria Jackowski.

W Toruniu Marian Andrzej Filar otrzymał 25 proc. głosów, ale do Senatu dostał się Jan Alfons Wyrowiński z PO - miał o 9 tys. głosów więcej.

Do Senatu nie wszedł Edmund Klich

Edmund Klich startował z własnego komitetu wyborczego, ale z poparciem Obywateli do Senatu. Przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, polski przedstawiciel akredytowany przy rosyjskiej komisji MAK, który ubiegał się o mandat senatora w okręgu leszczyńskim (wielkopolskie), nie zdobył mandatu. Wyborcy oddali na Klicha 11 327 głosów, co dało mu trzeci wynik w okręgu. Wyprzedzili go kandydaci: Marian Poślednik z PO i Elżbieta Barys z PiS. Bogdan List należący do Stronnictwa Demokratycznego, który znalazł się na gdańskiej liście Obywateli, zajął ostatnie miejsce w swoim okręgu, zdobywając 15 tys. głosów, o 38 tys. mniej niż kandydat PO Stefan Grzyb.

- Jesteśmy dopiero na początku drogi - ocenił wyniki prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz .

Zwycięstwo i euforia. Takiego Tuska nie widzieliście >>

 

PSL zadowolony bo znów w Sejmie >>

 

Trzecia siła w Sejmie. Wielka radość w sztabie Palikota >>

DOSTĘP PREMIUM