Kopacz zostanie marszałkiem Sejmu. Ma poparcie Tuska

Donald Tusk podjął decyzję, że Ewa Kopacz ma objąć stanowisko marszałka Sejmu. Pierwsze informowały o tym nieoficjalnie IAR, TVN24 i RMF FM. Według PAP Tusk zarekomendował dziś kandydaturę Kopacz na posiedzeniu zarządu partii. Grzegorz Schetyna, obecny marszałek, ma wrócić do rządu - otrzyma tekę wicepremiera i szefa jednego z resortów powstałych z rozdzielenia MSWiA.

Premier Donald Tusk rekomendował zarządowi PO, by kandydatką Platformy na marszałka Sejmu została obecna minister zdrowia Ewa Kopacz - wynika z informacji uzyskanych przez PAP ze źródeł zbliżonych do otoczenia premiera.

Komorowski wolałby Schetynę

W czasie konsultacji powyborczych prezydent Komorowski miał zasugerować Tuskowi, by to Grzegorz Schetyna nadal pełnił funkcję marszałka Sejmu. Jednak premier widziałby Schetynę w roli wicepremiera, a jako marszałka Sejmu wolałby obsadzić wiceprzewodniczącą PO i obecną minister zdrowia Ewę Kopacz.

- Tusk chce pokazać, że to on rozdaje karty - powiedział "Gazecie Wyborczej" jeden z polityków PO.

Premier już wcześniej zapowiadał rozdzielenie MSWiA na dwa ministerstwa. Jak potwierdza IAR, jedną z tek otrzyma w nim właśnie dotychczasowy marszałek Sejmu, choć jeszcze wczoraj w RMF FM Sławomir Nowak twierdził , że zarówno Kopacz, jak i Schetyna pozostaną na swoich obecnych stanowiskach. O przejściu Kopacz do Sejmu, a Schetyny do rządu po wygranej PO spekulowano jeszcze przed wyborami.

Przemeblowania w rządzie

Kilka dni przed wyborami Tusk mówił też, że jeśli po wyborach zostanie ponownie szefem rządu, to mocno go przemebluje. Mówił nawet o pozostawieniu jedynie pięciu ministrów obecnego gabinetu.

Teraz zapowiada, że zmiany w rządzie nastąpią dopiero po zakończeniu polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

Smoleńsk a wybory. Kto z rodzin smoleńskich zdobył mandat? [ZDJĘCIA]>>

Czy Ewa Kopacz będzie dobrym marszałkiem Sejmu?

DOSTĘP PREMIUM