Nieoficjalnie: Arłukowicz zastąpi Kopacz w resorcie zdrowia

Bartosz Arłukowicz ma zostać nowym ministrem zdrowia, to nieoficjalne ustalenia po dzisiejszym posiedzeniu zarządu PO. Polityk ma objąć urząd od nowego roku. Dotychczasowa minister Ewa Kopacz ma być rekomendowana przez PO na nowego marszałka Sejmu. Możliwe, że do rządu wróci Grzegorz Schetyna, obecny marszałek.

Arłukowicz, do niedawna członek klubu parlamentarnego SLD, przed wyborami przeszedł do klubu Platformy Obywatelskiej.

Popularny poseł, z zawodu lekarz, miałby - według różnych doniesień medialnych - zastąpić obecną minister Ewę Kopacz (również lekarkę), która miałaby objąć fotel marszałka Sejmu . Arłukowicz miałby objąć urząd od nowego roku. Na "giełdzie" osób, które mogłyby objąć funkcję ministra zdrowia pojawiło się też nazwisko obecnego szefa MSWiA Jerzego Millera - który w przeszłości był m.in. szefem Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wciąż nie jest jednak jasne, kiedy powstanie nowy rząd.

Tusk nie chce zmian w rządzie przed końcem prezydencji

Donald Tusk zapowiedział dziś, że w czwartek poinformuje o tym, co uzgodnił z prezydentem Bronisławem Komorowskim w sprawie powołania nowego rządu.

Wiadomo, że premier chce, by obecny rząd przetrwał w możliwie niezmienionym składzie do końca prezydencji Polski w Unii Europejskiej. Ma to osiągnąć m.in. przez przekonanie prezydenta, by pierwsze posiedzenie Sejmu po wyborach odbyło się w jak najpóźniejszym terminie, co umożliwiłoby odsunięcie na później zmian w rządzie.

W środę wieczorem, po niemal dwóch godzinach, zakończyło się pierwsze po wyborach posiedzenie zarządu PO. Władze Platformy miały omówić powyborczą sytuację polityczną.

PAP: Hall i Grabarczyk do dymisji w 2012

Z informacji uzyskanych przez PAP w kierownictwie partii wynika, że premier Donald Tusk chciał podczas posiedzenia zarządu krajowego uzyskać carte blanche dla realizacji swoich rządowych planów.

Według informacji PAP dojdzie przynajmniej do dwóch dymisji - odejdzie minister edukacji Katarzyna Hall (co premier zapowiedział już wywiadzie dla "Polityki"), stanowisko ma też stracić minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Na czele tych resortów do końca roku staną dotychczasowi wiceministrowie, których dopiero po nowym roku zastąpią - przy okazji głębszej rekonstrukcji - osoby wskazane przez Tuska.

Zdaniem rozmówców PAP obecnie prawdopodobnym scenariuszem jest utrzymanie przez Grzegorza Schetynę funkcji marszałka Sejmu, choć nie jest powiedziane, czy będzie on kierował Sejmem do końca kadencji. W mediach pojawiają się nieoficjalne informacje, że marszałkiem Sejmu może też zostać Ewa Kopacz .

Wyniki wyborów. Lista posłów. Zobacz, kto dostał się do Sejmu>>

DOSTĘP PREMIUM