Sondaż SMG/KRC dla Gazeta.pl: PiS traci, zyskuje Ruch Palikota, a PO...

Gdyby wybory odbyły się w ostatnią niedzielę, znów i to pewnie, wygrałaby je Platforma Obywatelska. Oprócz niej w Sejmie znalazłoby się cztery ugrupowania - takie wyniki przynosi najnowszy sondaż Millward Brown SMG/KRC* dla portalu Gazeta.pl. W badaniu traci PiS, a wyraźnie zyskuje Ruch Palikota.

Wynik sondażu pokazuje, że PO mimo zwlekania z utworzeniem nowego rządu i przeciąganiem rozmów koalicyjnych z i tak już prawnie pewnym partnerem na następne cztery lata - PSL-em, nie traci zaufania wyborców. Na partię Donalda Tuska zagłosowałoby 39 proc. ankietowanych. To praktycznie powtórzenie sukcesu wyborczego z 9 października, kiedy PO osiągnęła 39,18 proc. (dane PKW).

Poobijany po przegranych wyborach PiS traci. Na razie niewiele, bo na partię Jarosława Kaczyńskiego nadal zagłosowałoby 27 proc. wyborców (dane PKW - 29,89 proc.), ale można przypuszczać, że jeśli władze partii szybko nie wyciągną wniosków z klęski wyborczej, to ta spadkowa tendencja może się utrzymać.

Ruch Palikota wciąż na fali, SLD z lekkim spadkiem

Mimo ogólnej niechęci parlamentarzystów do dyskusji nad obecnością krzyża w Sejmie, którą tuż po wyborach na nowo rozpętał Janusz Palikot, jego Ruch zyskuje i to wyraźnie. Chęć oddania głosu na to ugrupowanie deklaruje 12 proc. wyborców, to o 2 proc. więcej niż w wyborach (dane PKW - 10,02 proc.)

Przyszły stary-nowy koalicjant, czyli Polskie Stronnictwo Ludowe w sondażu Millward Brown SMG/KRC dla portalu Gazeta.pl, zajęło czwarte miejsce. Na ludowców swój głos oddałoby 8 proc. badanych (dane PKW - 8,36 proc.).

SLD już z nowym szefem klubu nieznacznie traci. Chęć oddania głosu na Sojusz deklaruje 7 proc. ankietowanych (dane PKW - 8,24 proc.). PJN i Kongres Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego mogłyby łącznie dostać 2 proc. głosów.

Według sondażowni frekwencja wyborcza wyniosłaby 49 proc. (dane PKW - 48,92 proc.).

Zadowolenie z wyników wyborów

Sukcesy i porażki partii politycznych w wyborach dobrze pokazują stan emocjonalny poszczególnych elektoratów. Na pytanie: czy jest Pan(i) zadowolony(a) z wyniku wyborów parlamentarnych, które odbyły się dwa tygodnie temu, "zdecydowanie nie" odpowiada 18 proc. i "raczej nie" 23 proc. wyborców, którzy 9 października wybierali Prawo i Sprawiedliwości i Sojusz Lewicy Demokratycznej. Zadowoleni, to jak nietrudno się domyślić, wyborcy Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Ruchu Palikota. "Raczej tak" i "zdecydowanie tak" odpowiedziało 33 proc. i 18 proc.

*Sondaż CATI EXPRESS z 23/10/2011 zrealizowany przez MillwardBrown SMG/KRC, próba ogólnopolska telefonów stacjonarnych i komórkowych, reprezentatywna 18+, N=1000 szczegóły metodologii na www.wybory.smgkrc.pl

Pierwszy dzień w Sejmie... [ZOBACZ ZDJĘCIA] >>

TOK FM PREMIUM