"Nie oceniajmy Ruchu Palikota z perspektywy krzyża". W Sejmie ma być walka o sprawy społeczne

O Ruchu Palikota najgłośniej jest z powodu propozycji usunięcia krzyża z Sejmu i legalizacji marihuany. Ale rzecznik klubu parlamentarnego - Andrzej Rozenek - zapewnia, że ugrupowanie walczyć będzie przede wszystkim o sprawy społeczne. Choć przyznał w TOK FM, że prace w nowym Sejmie zaczną jednak nie od projektu zmiany podatków tylko od petycji dot. usunięcia krzyża.

- Ale proszę z tej perspektywy nie oceniać Ruchu Palikota. Dla nas najważniejsze są sprawy społeczne, dotyczące problemów ludzi, którzy wobec nadchodzącego kryzysu będą ponosić jego koszty - deklarował Andrzej Rozenek w Poranku Radia TOK FM.

Rzecznik klubu parlamentarnego podkreślał, że pomysły Ruchu Palikota są skuteczne i oryginalne. Bo chcą zagwarantować dobre warunki dla biznesu, a równocześnie pomoc potrzebującym. - Próbujemy nie zarzynać gospodarki, a jednocześnie zapewnić osłonę najuboższym - deklarował.

Rozenek zachwalał pomysły zmian w systemie podatkowym, które nie ograniczają się do wprowadzenia podatku liniowego. - Jest tam podniesienie kwoty wolnej od opodatkowania do 2 500 zł. A to oznaczałoby, że ok. 60 proc. Polaków w ogóle nie płaciłoby podatku dochodowego - powiedział. I od razu wyjaśnił, że takie rozwiązanie nie wpłynie na stan budżetu. - Bo wpływy z podatku dochodowego to znikoma część budżetu państwa. Największe pieniądze schodzą do budżetu z akcyzy i podatku VAT. Docelowo Ruch Palikota jest za tym, żeby w ogóle zlikwidować podatek dochodowy. Oczywiście nie teraz, w kryzysie, ale kiedy uda się rozruszać gospodarkę - zapowiedział.

Ugrupowanie debiutujące w Sejmie chce też doprowadzić do tego, żeby najbogatsi Polacy płacili podatki w kraju. - Trzeba stworzyć takie warunki, żeby im się to opłacało - stwierdził poseł Andrzej Rozenek.

Opieka społeczna jest nieskuteczna

Gość Poranka Radia TOK FM nie ma wątpliwości, że funkcjonujący obecnie system opieki społecznej jest nieskuteczny. Żeby go zmienić warto wziąć przykład np. z Norwegów. Bo ten kraj - uznawany za najbardziej dostatni na świecie - wprowadził wiele rozwiązań, które są proste do "ściągnięcia". - Urzędnik pomoc społecznej w Norwegii musi na początek bardzo dobrze rozpoznać potrzeby konkretnej osoby, rodziny. Jeśli okazuje się, że osoba bezrobotna może znaleźć prace np. w mieście oddalony o 80-100km, to najważniejszym zadaniem opieki społecznej jest zapewnienie transportu. Podstawowym zadaniem opieki społecznej jest tam zapewnienie żywności, więc potrzebujący mają zapewnione bony żywnościowe - wyliczał Andrzej Rozenek.

A w Polsce, jak stwierdził, "zdarzają się sytuacje, kiedy zasiłki pobierają ludzie, którym się one nie należą".

Za realizację planów dotyczących spraw społecznych odpowiadać ma w klubie Ruchu Palikota Zofia Popiołek z Lublina. - Posłanka ma duże doświadczenie, jeśli chodzi o działalność społeczną. Ona będzie naszą największą siłą. A wsparciem eksperckim na pewno będzie Piotr Ikonowicz i jego kancelaria - mówił gość TOK FM.

Janusz Palikot u Olejnik: "Zapalę u pani marihuanę..."

Pierwszy dzień w Sejmie... [ZOBACZ ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM