Wojna w PiS. Ziobro: Przelewałem krew dla tej partii

Zbigniew Ziobro zarzeka się, że nie porzuci PiS-u. W wywiadzie dla RMF FM przekonywał, że "przelewał krew dla tej partii". Jednocześnie mówił o konieczności zmian po 6 przegranych wyborach. Dziś posiedzenie klubu PiS. Komentatorzy twierdzą, że dojdzie do konfrontacji między "ziobrystami" i ludźmi Kaczyńskiego.

- Tworzyłem Prawo i Sprawiedliwość od samego początku - mówił Ziobro w RMF FM. - To ja obok Kaczyńskiego przelałem najwięcej krwi dla PiS, to ja miałem najwięcej kłopotów w związku z walką o nasze ideały. Niektóre z tych kłopotów ciągnął się jeszcze w prokuraturach i sądach - przekonywał.

W reakcji na słowa Ryszarda Czarneckiego, który w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" mówił, że Ziobro "przekroczył Rubikon" i "sam wyrzuca się w PiS" Ziobro powiedział tylko, że "Ryszard nie poświęcał się dla jedności PiS-u tak jak ja". - Przez Czarneckiego przemawiają doświadczenia przechodzenia z partii do partii. - zaznaczył Ziobro.

Ziobro: Czarnecki nie przelał tyle krwi za PiS co ja

"W PiS jest miejsce na demokratyczną dyskusję"

- To prezes Kaczyński rozpoczął debatę, jestem przekonany, że to on zaproponuje zmiany, które doprowadzą nas do zwycięstwa. Wiele osób wątpi, czy PiS jest jeszcze w stanie wygrywać. Ja wierzę, że tak. W kampanii trzeba mówić jednym głosem, kiedy jest porażka trzeba postawić diagnozę - powiedział Ziobro. Przekonywał też, że "w PiS jest miejsce na demokratyczną dyskusję".

Ziobro mówił, że jego propozycje zmian to nie plan rozliczeń za błędy, ale "realna diagnoza, związana z szóstymi przegranym wyborami z rzędu i groźbą dojścia do władzy nihilisty Palikota" - Jest w tej chwili realne zagrożenie, możliwy czarny scenariusz, że to Palikot za 4 lata będzie współrządził z Donaldem Tuskiem w roli wicepremiera i będzie niszczył polskie państwo, będzie niszczył wartości, które dla nas, jako dla ludzi prawicy, są ważne i istotne - mówił. Dodał, że "Palikot rozpoczął batalię kwestionowania 1000-letniej historii Polski opartej na chrześcijaństwie". Ziobro podkreślał, że PiS musi wygrać kolejne wybory, żeby powstrzymać Palikota.

Ziobro stworzy nowe ugrupowanie?

Spekulacje o wojnie w PiS rozpoczęły się po wywiadach Zbigniewa Ziobro w "Naszym Dzienniku" i "Uważam Rze". Mówi w nich o konieczności demokratyzacji PiS oraz otwarciu się partii na inne środowiska. "Naszemu Dziennikowi" powiedział m.in., że "albo PiS stanie się formacją, która jest w stanie samodzielnie rządzić, albo będzie konieczne zbudowanie dwóch ugrupowań - centrowego i narodowego - by zagospodarować wyborców, a potem budować koalicję". Komentatorzy uznali, że to groźba odejścia z partii. Jednak sam Ziobro temu zaprzecza.

"Nic nie wiemy, są tylko pogłoski". Tu wydobywa się gaz łupkowy >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM