Święczkowski i Barski stracą mandaty posłów? Dziś decyzja Schetyny

Dzisiaj mamy poznać decyzję marszałka Sejmu w sprawie wybranych z list PiS-u Bogdana Święczkowskiego i Dariusza Barskiego. To prokuratorzy w stanie spoczynku, którzy uważają, że mogą być posłami. Innego zdania jest marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.

Marszałek zapowiedział, że jeśli Święczkowski i Barski nie zrezygnują z bycia prokuratorami w stanie spoczynku, to on wygasi ich mandaty. W środę minął termin, jaki marszałek Sejmu dał posłom-elektom na decyzję.

Zgodnie z konstytucją, mandatu posła nie można łączyć z funkcją Prezesa Narodowego Banku Polskiego, Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka i ich zastępców, członka Rady Polityki Pieniężnej, członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, ambasadora oraz z zatrudnieniem w Kancelarii Sejmu, Kancelarii Senatu, Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej lub z zatrudnieniem w administracji rządowej. Zakaz ten nie dotyczy członków Rady Ministrów i sekretarzy stanu w administracji rządowej.

Mandatu poselskiego nie mogą też sprawować: sędzia, prokurator, urzędnik służby cywilnej, żołnierz pozostający w czynnej służbie wojskowej, funkcjonariusz policji oraz funkcjonariusz służb ochrony państwa. W obronę poselskich mandatów Barskiego i Święczowskiego zaangażowali się łódzcy samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości. Zbierają podpisy pod protestem skierowanym do marszałka Sejmu.

10 lat od porwania Olewnika. Zagadka wciąż niewyjaśniona, ale coś się zmienia... >>

DOSTĘP PREMIUM