''Nie na walce o krzyż w Sejmie polega piękno Ewangelii''

- Dyskusja na drażniące tematy, którą wznawia Janusz Palikot, jest pożyteczna. Oczyszcza ze schematów, np. na temat krzyża w Sejmie - mówi z rozmowie z Piotrem Najsztubem w najnowszym ?Wprost ks. Adam Boniecki. - Trzeba zrozumieć - jeśli się jest katolikiem - że nie na walce o krzyż w Sejmie polega piękno Ewangelii - dodaje.

Zamiast JPII, pokolenie Palikota? ''Gorzki żart">>

Czy ksiądz obawia się antyklerykałów? - pyta w najnowszym numerze "Wprost" Piotr Najsztub. - Obawiam się ruchów, które są napędzane złymi emocjami. Czy to będzie ruch klerykalny czy antyklerykalny - mówi ks. Boniecki.

"Żyjemy w świecie laickim"

- Przeklerykalizowanie życia społecznego jest w obecnych czasach nie tylko niewskazane, ale i niemożliwe (...). Dzisiaj jesteśmy w świecie laickim, to rozdzielenie jest zupełnie uzasadnione i na miejscu - podkreśla Boniecki.

Zdaniem Bonieckiego, obecnie zarzuty klerykalizacji polskiego życia społecznego są przesadą. - Jeżeli przewodniczący Konferencji Episkopatu lasuje kandydata na prezydenta i ten otrzymuje zero przecinek coś tam procent, no to wpływ nie jest chyba taki kolosalny - zauważa b. naczelny "Tygodnika Powszechnego".

Jak podkreśla, "Kościół ma autorytet, gdyż prze wieki stał po stronie uciskanych, nie władzy'' i tak też powinno być.

"Dyskusja wywołana przez Palikota jest pożyteczna"

Ks. Boniecki odniósł się także do roli, jaką pełni w polityce Janusz Palikot. - Dyskusja na drażniące tematy, którą wznawia Janusz Palikot, jest pożyteczna. Bo oczyszcza ze schematów, np. na temat krzyża w Sejmie.

Jak uważa, to co dzieje się w Sejmie to nie obrona krzyża i wiary, lecz ''sprawa kulturowa''. - Powieszenie tego krzyża, ukradkiem, z księdzem Popiełuszką w tle, nie było fortunne - uważa ks. Boniecki. I trzeba zrozumieć - jeśli się jest katolikiem - że nie na walce o krzyż w Sejmie polega piękno Ewangelii. Jan Paweł II mówił przecież: nie chcemy przywilejów, chcemy wolności - mówi ks. Boniecki.

Tak wyglądają narodziny - najlepsze zdjęcia agencji Reutera >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM