Sondaże: "ziobryści" mają szanse na wejście do Sejmu. PiS - tylko 15 proc.

Gdyby wykluczeni z PiS "ziobryści" utworzyli nową partię, mogliby liczyć na 8 proc. poparcia - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez TNS OBOP dla "Wiadomości". Podobnie uważają ankietowani, którzy wzięli udział w badaniu MillwardBrown SMG/KRC dla "Faktów" - poparcie dla ewentualnej nowej formacji wyraziło 9 proc.

Ewentualne nowe ugrupowanie Zbigniewa Ziobry i Jarosława Kurskiego zabrałoby część elektoratu PiS-owi. Według badania przeprowadzonego na próbie 500 osób poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości zmniejszyło się do 15 proc. Pojawienie się nowej formacji zaszkodziłoby także SLD, które w badaniu uzyskało wynik gorszy niż ewentualna partia "ziobrystów".

Z sondażu wynika również, że na PO zagłosowałoby 35 proc. ankietowanych, a na Ruch Palikota - 13 proc. PSL cieszy się poparciem 6 proc. respondentów.

70 proc. Polaków nie chce Kaczyńskiego na czele PiS-u

Tymczasem z sondażu "Faktów" wynika również, że 70 proc. Polaków uważa, że po szóstych z kolei przegranych przez Prawo i Sprawiedliwość wyborach Jarosław Kaczyński powinien zrezygnować z kierowania partią. Przeciwnego zdania jest 21 proc. respondentów.

Według 41 proc. respondentów lepszym przewodniczącym partii byłby właśnie Zbigniew Ziobro. Inaczej sądzi 38 proc. Badanie zostało przeprowadzone przez telefon na próbie 1003 osób.

Wybory parlamentarne w październiku były szóstymi z kolei przegranymi wyborami przez Prawo i Sprawiedliwość. Grupa polityków PiS-u ze Zbigniewem Ziobrą, Jarosławem Kurskim i Tadeuszem Cymańskim na czele publicznie wezwała ugrupowanie do rozliczenia się z błędów w kampanii. Komitet Polityczny PiS-u w odpowiedzi wykluczył w piątek całą trójkę z partii .

Drużyna kapitana Wrony - bohaterowie z boeinga [ZDJĘCIA] >>>

TOK FM PREMIUM