Palikot: Ziobro to nieślubne dziecko Kaczyńskiego i Rydzyka. Ma szansę

- Zbigniew Ziobro to nieślubne dziecko Jarosława Kaczyńskiego i Rydzyka. To jest człowiek młody i wiarygodny. Ma szansę za cztery lata - powiedział w TVN24 Janusz Palikot.

- Oni się pozycjonują jako rdzeń i ikony PiS-u. Z naszych pozycji można powiedzieć: "czarna sotnia pisowska" - w ten sposób Palikot określi frakcję Zbigniewa Ziobry, która została dyscyplinarnie usunięta w piątek z szeregów Prawa i Sprawiedliwości. A przecież, jak dodał Palikot: "Nie ma bardziej pisowskich ludzi niż Ziobro, Kurski i Cymański" - To twarde jądro tej partii, znacznie bardziej niż Poncyljusz, Kluzik-Rostkowska i Kowal, którzy pchali się między dwa wielkie zderzaki PO i PiS - analizował.

Ziobro, Kurski i Cymański wykluczeni z PiS

Jego zdaniem "Ziobro jest niezwyciężony, nie został postawiony przed Trybunałem Stanu jak obiecała Platforma mimo raportu Kalisza". - To jest człowiek młody i jest wiarygodny - powiedział Palikot.

"Ziobro wymknął się"

Według Palikota "dzisiaj postawienie Ziobry przed Trybunałem, to będzie atak polityczny na lidera partii. - Nikt tego nie zaryzykuje. Ziobro wymknął się - powiedział.

- Z punktu widzenia pozycjonowania, wiarygodności, ideowości, on jest wygrany z Jarosławem Kaczyńskim. Jest tylko pytanie, czy starczy mu determinacji. Jeśli będzie jeździł do ludzi, a nie uprawiał politykę przez telewizję, to ma szansę - powiedział Palikot.

- Jeżeli wokół Ziobry zgromadzą się tacy ludzie jak Marek Jurek, czy część PJN z Elżbietą Jakubiak, to może to być prawdziwa niespodzianka. Bardziej jest prawdopodobny za cztery lata sukces Ziobry niż Kaczyńskiego - prorokował Palikot.

Wykluczeni mają dobry sondaż

Komitet polityczny PiS usunął z szeregów partii Zbigniewa Ziobrę, Jacka Kurskiego i Tadeusza Cymańskiego. Politycy zapowiedzieli, że odwołają się do sądu partyjnego. Wobec trzech polityków toczyło się postępowanie dyscyplinarne w związku z m.in. ich publicznymi wypowiedziami. Ziobro mówił o konieczności demokratyzacji Prawa i Sprawiedliwości oraz otwarcia się partii na inne środowiska. W ramach tego postępowania z Ziobrą, Cymańskim i Kurskim rozmawiał dzisiaj rzecznik dyscypliny PiS Karol Karski. Karski zarekomendował wykluczenie "ziobrystów".

Gdyby wykluczeni z PiS "ziobryści" utworzyli nową partię, mogliby liczyć na 8 proc. poparcia - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez TNS OBOP dla "Wiadomości". Podobnie uważają ankietowani, którzy wzięli udział w badaniu MillwardBrown SMG/KRC dla "Faktów" - poparcie dla ewentualnej nowej formacji wyraziło 9 proc.

Jak oni odchodzili - zobacz słynne rozstania z PiS [ZDJĘCIA] >>>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM