Ilu posłów PiS pójdzie za Ziobrą? "Rz": kilkunastu, ale...

PRZEGLĄD PRASY. Co najmniej kilkunastu posłów PiS zadeklarowało chęć dołączenie do wyrzuconego z partii Zbigniewa Ziobry, ale tylko, gdy powstanie nowe ugrupowanie - informuje "Rzeczpospolita". Według rozmówców gazety stworzenie nowej partii przez byłego wiceprezesa Prawa i Sprawiedliwości jest już tylko kwestią czasu.

Zbigniew Ziobro wraz z Jackiem Kurskim i Tadeuszem Cymańskim zostali wykluczeni z Prawa i Sprawiedliwości w piątek. Zdecydował o tym Komitet Polityczny partii. Trzej europosłowie zapowiadają odwołanie się od tej decyzji i przekonują - jest ona "krzywdząca". - To niedobry dzień dla prawicy - podkreślał Ziobro.

Dzisiaj "Rzeczpospolita" pisze: na krótką metę gra w PiS idzie o to, jak wielu posłów Zbigniew Ziobro zdoła przeciągnąć na swoją stronę. Na dłuższą - czy uda mu się stworzyć partię, która mogłaby wejść do Sejmu.

Zdaniem rozmówców "Rz" powstanie nowej partii jest już przesądzone, a chęć przyłączenia się do ugrupowania Ziobry deklaruje "kilkunastu" posłów PiS. Kiedy będziemy wiedzieli więcej? Większa część "ziobrystów" w Prawie i Sprawiedliwości woli poczekać z decyzjami do posiedzenia Rady Politycznej PiS, zaplanowane na drugą połowę listopada. Wtedy zamierzają wytykać błędy Kaczyńskiego, aby pozyskać nowych zwolenników. To może doprowadzić do kolejnych wykluczeń.

- Każda taka decyzja Kaczyńskiego to nowi zbulwersowani ludzie, którzy do nas dołączą - tłumaczy "Rz" jeden ze zbuntowanych posłów. Jednak podkreśla: strategia może się zmienić.

Nagie ukraińskie aktywistki kontra Berlusconi. Zatrzymane w Rzymie [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM