"Twardy, wyniosły... Kaczyński na tle Ziobry to polityk z ludzką twarzą"

Zdaniem prof. Andrzeja Rycharda, przed Ziobrą i jego poplecznikami jeszcze długa droga. - Oni są kompletną niewiadomą. Sam Ziobro gra w słabszej lidze niż Kaczyński. Prezes PiS na tle Ziobry jawi się jako polityk z ludzką twarzą - oceniał socjolog. Ale prof. Rychard nie wyklucza, że piątkowe wydarzenia mogą być początkiem końca Kaczyńskiego, "lidera otoczonego nimbem skuteczności".

Pierwsze sondaże dały ziobrystom 8-9 proc. poparcia. Ale prof. Rychard przypomniał, że do tej pory nowe inicjatywy polityków wyrzucanych z różnych partii nie odnosiły wielkich sukcesów. Choć jest pewien wyjątek od tej reguły. - Przecież z ruchu dysydenckiego w Unii Wolności powstała Platforma Obywatelska - mówił ekspert w Komentarzach Radia TOK FM.

Przyszłość byłych już filarów Prawa i Sprawiedliwości to wielka niewiadoma. Bo, jak podkreślał prof. Rychard, "ziobryści to wielka niewiadoma". Ale mimo tych wątpliwości socjolog nie wyklucza, że "dochodzimy do jakiegoś momentu krytycznego w dotychczasowym funkcjonowania Prawa i Sprawiedliwości".

Koniec mitu wielkiego lidera?

Prof. Andrzej Rychard przypomniał, że przez lata nie tylko wyborcy PiS, ale także wielu analityków, uznawało Jarosława Kaczyńskiego za polityka wyjątkowego, "myślącego zawsze o jeden ruch szachowy dalej niż przeciwnicy". - W tej chwili trudno znaleźć cele, dla których formuła kurczącego się PiS byłaby skuteczna. Dlatego na tej podstawie można byłoby tworzyć domysły na temat tego, że to może być początek końca tej partii. I lidera otoczonego nimbem skuteczności, potrafiącego przewidywać dalej niż wszyscy - mówił.

Jednak socjolog z PAN i warszawskiej SWPS podkreśla, że Jarosław Kaczyński ma przewagę nad eurodeputowanym. - Z punktu widzenia charyzmy Ziobro gra w słabszej lidze niż Kaczyński. Nie wiemy, co oni chcą zrobić np. w sferze gospodarczej. Z kim kojarzy się Ziobro? Z kimś, kto chciał represyjnej polityki karnej i z kimś tropiącym afery. To nie są wyzwania, które zaczną organizować w najbliższym czasie myślenie opinii społecznej. Na tle Ziobry, Kaczyński jawi się jako polityk z ludzką twarzą, obdarzony dużą empatią i intuicją. Ziobro jest bardzo twardy, ambitny, często wyniosły. Nie wiem, czy on nawiąże dobry kontakt z elektoratem, którym trzeba się zaopiekować - zastanawiał się prof. Rychard.

PiS bez ziobrystów: "Osiągnęliśmy sukces w odświeżaniu partii" Hofman o sytuacji w PiS>>

Jak oni odchodzili - zobacz słynne rozstania z PiS [ZDJĘCIA] >>>

DOSTĘP PREMIUM