Kempa u Lisa: To jest pierwszy apel do Jarosława Kaczyńskiego, by to przemyślał

- To jest gest solidarności, to jest pierwszy apel do Jarosława Kaczyńskiego, aby jeszcze raz to przemyśleć - powiedziała w programie Tomasza Lisa Beata Kempa o utworzeniu klubu Solidarna Polska. - Decyzję koleżanek i kolegów odbieramy jako nacisk na kierownictwo partii, żeby się z tych niedobrych decyzji o wykluczeniu z partii wycofali - dodał Jacek Kurski.

- Nie chcemy wychodzić z PiS-u, mama nadzieję że nie zostaniemy wykluczeni. Statut statutem, przepisy przepisami, życie życiem. Jest jeszcze szansa - powiedziała w TVP2 beata Kempa, która wraz z 17 parlamentarzystami utworzyła dziś klub Solidarna Polska.

- Partia PiS bez Jarosława Kaczyńskiego, Zbigniewa Ziobry, Jacka Kurskiego i Tadeusza Cymańskego nie ma racji bytu. Moi zdaniem jest jeszcze szansa, by była jedność na polskiej prawicy. Zdajemy sobie sprawę, że jeśli zostaniemy wyrzuceni z PiS-u, to czeka nas ciężka praca, ale mam wielką nadzieję, że tak się nie stanie - dodała.

"Nie ma lepszego człowieka do wskazywania recept niż Ziobro"

- Chcieliśmy ratować to do końca, wyczerpać procedurę odwoławczą, a te decyzję koleżanek i kolegów odbieramy jako nacisk na kierownictwo partii, żeby się z tych niedobrych decyzji o wykluczeniu z partii wycofali - powiedział Jacek Kurski.

- Jesteśmy realistami w naszych marzeniach. Zdajemy sobie sprawę jakie miejsce zajmuje w partii prezes - oświadczył Tadeusz Cymański. - Lojalność wobec Kaczyńskiego rozumiemy jednak w ten sposób, że skoro PiS przegrywa szósty raz z rzędu wybory, to żeby po takiej klęsce przedstawić recepty na wyjście z tego kryzysu. Nie ma lepszego człowieka do wskazywania recept na naprawę PiS i pokazanie jak zwyciężyć z PO, jak Zbigniew Ziobro. To jedyny polityk, który wygrywał z PO - dodał Kurski.

Kempa: Nie chcemy własnego wicemarszałka

Według niego tzw. ziobryści "oczekiwali, że Jarosław Kaczyński w poczuciu odpowiedzialności za Polskę, poczuciu odpowiedzialności za prawicę wysłucha tych recept i wdroży w je w życie". - W zamian w odpowiedzi spotkały nas brutalne represje i zostaliśmy wyrzuceni z partii. To nie my złamaliśmy lojalność wobec prezesa - powiedział Kurski.

Kempa powiedziała również, że nowy klub "nie będzie zabiegał o swojego wicemarszałka". - To nie jest klub stołków - zadeklarowała. - To jest klub dla ratowania polskiej prawicy - dodał Cymański.

Powstał nowy klub

Grupa posłów PiS, tzw. ziobrystów, powołała nowy klub parlamentarny Solidarna Polska. Szefem klubu został Arkadiusz Mularczyk. Powołanie klubu, to gest solidarności wobec wykluczonych z PiS Zbigniewa Ziobry, Jacka Kurskiego i Tadeusza Cymańskiego - powiedział Mularczyk.

Do nowego klubu parlamentarnego wejdzie 17 osób: 16 posłów i senator. Będzie to szósta siła w Sejmie.

Kempa, Wróbel, Mularczyk i inni. Zobacz, kto wszedł do klubu Solidarna Polska [ZDJĘCIA WSZYSTKICH CZŁONKÓW] >>>

DOSTĘP PREMIUM