"Przynależność do klubu obowiązkowa". Los założycieli klubu Solidarna Polska w rękach prezesa PiS

Według statutu Prawa i Sprawiedliwości wszyscy kandydaci partii, którzy dostali się do Sejmu lub Senatu tworzą klub parlamentarny PiS. Przynależność do kluby i uczestnictwo w jego pracach "są obowiązkowe". Statut nie określa jednak konsekwencji wystąpienia z klubu. Teraz los założycieli kluby Solidarna Polska zależy od decyzji Jarosława Kaczyńskiego.

"Kandydaci wybrani do Sejmu lub Senatu z listy zgłoszonej przez PiS (...) tworzą Klub lub Koło albo Zespół Parlamentarny PiS, zwany dalej Klubem PiS" - czytamy w pierwszym punkcie dziesiątego rozdziału statutu Prawa i Sprawiedliwości. Drugi punkt rozdziału mówi o tym, że "przynależność do Klubu PiS, o którym mowa w ust. 1 oraz uczestnictwo w jego pracach jest obowiązkowe".

Od interpretacji tego zapisu będzie zależało, czy posłowie, który zdecydowali się stworzyć klub parlamentarny Solidarna Polska zostaną wyrzuceni z Prawa i Sprawiedliwości. Najwyraźniej twórcy dokumentu nie zakładali, że możliwie jest wystąpienie z kluby PiS, bo w statut nie określa konsekwencji takiego działania. Wszystko teraz zależy od tego jaką decyzję podejmie Jarosława Kaczyńskiego.

"Rozłamowcy z automatu poza PiS"

- Statut mówi o tym, że trzeba być członkiem klubu. Jeśli się tego nie robi, to komitet podejmuje decyzję o wykluczeniu. To jest automat. Wszyscy mają czas, żeby się z tej inicjatywy wypisać. Jeżeli ktoś myśli, że jedność tworzy się przez podział, to się myli - tak rzecznik PiS Adam Hofman skomentował informacje o utworzeniu nowego klubu przez polityków związanych ze Zbigniewem Ziobrą.

- Przestańcie się na to nabierać - mówił Hofman dziennikarzom. - Jak można mówić o jedności zakładając nowy klub, jak można mówić tym żeby pomagać Prawu i Sprawiedliwości wygrać wybory i zakładać oddzielny klub parlamentarny? Ja wiem, że Zbigniew Ziobroobcuje teraz z małym dzieckiem, ale nawet dzieci się na to nie nabiorą - dodaje.

Jego słowa potwierdził po wyjściu z posiedzenia klubu poseł PiS Mariusz Kamiński. - Zgodnie ze statutem, członkowie nowego klubu postawili się z automatu poza PiS - stwierdził Kamiński. Wyraził jednak nadzieję, że niektórzy z polityków opamiętają się i "wrócą na łono PiS".

Nowy klub

Grupa posłów PiS, tzw. ziobrystów, powołała nowy klub parlamentarnySolidarna Polska. Szefem klubu został Arkadiusz Mularczyk. Powołanie klubu, to gest solidarności wobec wykluczonych z PiS Zbigniewa Ziobry, Jacka Kurskiego i Tadeusza Cymańskiego - powiedział Mularczyk. Do nowego klubu parlamentarnego wejdzie 17 osób: 16 posłów i senator. Będzie to szósta siła w Sejmie.

Kempa, Wróbel, Mularczyk i inni. Zobacz, kto wszedł do klubu Solidarna Polska [ZDJĘCIA WSZYSTKICH CZŁONKÓW] >>>

Czy to koniec PiS Jarosława Kaczyńskiego?

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM