[KOMENTARZE] Przemówienie prezydenta ''banalne, bez konkretów''...

Nim posłowie złożyli ślubowanie, w Sejmie wystąpił prezydent Komorowski. Mówił m.in. o tym, że Polacy oczekują poprawy funkcjonowania państwa. Według prezydenta czekają nas "lata trudnej, ale ważnej pracy". - Prezydentowi przemówienia wychodzą coraz lepiej. Nabiera wprawy - chwali Mariusz Janicki z "Polityki". Ale dla Wojciecha Wybranowskiego z "Rz" "przemówienie okazało się dość banalne".

Prezydent Komorowski w Sejmie. Przeczytaj całe wystąpienie>>

Obaj goście Komentarzy Radia TOK FM zgodzili się, że w wystąpieniu prezydenta Komorowskiego niewiele było konkretów. - Wszyscy, którzy oczekiwali mocniejszych słów, nawoływań do reform rozczarowali się. To było spokojne wystąpienie. Jeżeli mówimy o poprawie funkcjonowania państwa - to tak szerokie pojęcie, że wszystko można w to wsadzić - ocenił Janicki.

Prezydent w Sejmie: Wojna polsko-polska szkodzi

Publicyści zgodzili się, że w przemówieniu znalazły się dwa konkretne postulaty. Dotyczyły podniesienia wieku emerytalnego i przyśpieszenia drogi naszego kraju do strefy euro. "Warto (...) powtarzać prostą prawdę, że bez perspektywy członkostwa w strefie euro Polska znajdzie się poza obszarem pogłębionej integracji europejskiej, a więc i poza szansą na odgrywanie istotnej, na miarę naszych narodowych aspiracji, roli w Europie i na świecie" mówił prezydent Bronisław Komorowski.

Jak mówiła w TOK FM Renata Grochal z "GW", prezydent mówiąc o konieczności poprawy funkcjonowania państwa, zmniejszeniu biurokracji "wrócił do korzeni PO". - To było bardzo ciekawe wystąpienie - oceniła dziennikarka.

- Mnie też uderzył fragment z początku wystąpienia, że konieczna jest reforma sądownictwa w Polsce. O tym problemie zwykle dużo mówi, ale niewiele robi. A wymiar sprawiedliwości w Polsce jest w bardzo głębokiej zapaści - dodał Wojciech Wybranowski.

- Podobało mi się sformułowanie prezydenta o tym, że kontynuacja wymaga zmian. Że żeby coś przedłużyć potrzeba do tego odważnej kontynuacji. To ciekawa myśl - stwierdził Janicki.

Przed Sejmem stanął krzyż. Na znak sprzeciwu przeciwko pomysłowi Ruchu Palikota>>

Pierwszy dzień nowego Sejmu [ZDJĘCIA] >>

 

Wyniki wyborów. Lista posłów. Zobacz, kto dostał się do Sejmu>>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM