300 głosów za Kopacz! Pierwsza kobieta marszałkiem Sejmu

Marszałkiem Sejmu VII kadencji została wybrana dotychczasowa minister zdrowia w rządzie Donalda Tuska - Ewa Kopacz. Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku. Na Ewę Kopacz zagłosowało 300 posłów, na Marka Kuchcińskiego z PiS - 150.

Ewa Kopacz wybrana marszałkiem Sejmu

Po ogłoszeniu wyników, marszałek senior Józef Zych przekazał Ewie Kopacz prowadzenie obrad pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji. Życzył jej, by była marszałkiem wszystkich posłanek i posłów.

- Za okazane zaufanie i powierzoną odpowiedzialność z całego serca dziękuję - powiedziała Ewa Kopacz, po ogłoszeniu wyników głosowania. Przypomniała, że "przed chwilą wszyscy posłowie składali ślubowanie, a w tym ślubowaniu były słowa szczególnej wagi".

- Każdego dnia, kiedy będziemy się różnić tu na tej sali, kiedy będziemy mieli odmienne poglądy polityczne, pamiętajmy słowa roty, które powtarzaliśmy podczas ślubowania. Pamiętajmy również o tym, że musimy być wierni konstytucji i służyć nie sobie, ale tym, dzięki, którym tu jesteśmy, wszystkim Polkom i Polakom - powiedziała, jeszcze raz dziękując Ewa Kopacz.

Samo głosowanie był poprzedzone serią wystąpień posłów PiS, którzy zadali serię pytań dotyczących katastrofy smoleńskiej.

Kempa, Wróbel i inni. Zobacz, kto wszedł do klubu Solidarna Polska [ZDJĘCIA]>>>

DOSTĘP PREMIUM