"Dość kabaretu, kłamstwo smoleńskie" Awantura w nowym Sejmie

Najpierw pyskówka Ludwika Dorna z Januszem Palikotem o płeć Ewy Kopacz. Potem Antoni Macierewicz zarzucający ?kłamstwo smoleńskie? i posłanka PiS czytająca list rodzin ofiar katastrofy Tu-154M. Wybór nowego marszałka Sejmu przerodził się w kompromitującą pyskówkę.

Sławomir Nowak: Proszę, nie żerujcie więcej na tej tragedii

Pytania rozpoczął Ludwik Dorn. Od kpin z kandydatury Ewy Kopacz - Z tego co powiedział pan poseł Sławomir Nowak (to on przedstawił kandydatkę klubu PO - red.) wynika, że podstawowym tytułem do zajęcia tej funkcji jest płeć pani poseł. Rzeczywiście jest tak, że to iż pani poseł jest kobietą nie ulega najmniejszej wątpliwości - oznajmił Dorn.

"Dość tego kabaretu!"

Jego wypowiedzi towarzyszył narastający szum sali. I nagle ze swojej ławy poselskiej zaczął krzyczeć Janusz Palikot:

 

- Proszę przerwać to szowinistyczne przemówienie. Dość tego kabaretu narodowo-katolickiego! - domagał się głośno Palikot.

 

- Panie Marszałku! Czy zechciałby pan uciszyć bulgot posła Palikota? I odliczyć bulgot pana posła od czasu mojego wystąpienia? - pytał Józefa Zycha Dorn

 

- Bardzo przepraszam. To pierwsze posiedzenie, godne i proszę o nieprowokowanie - mówił do Dorna prowadzący obrady Józef Zych.

Ludwik Dorn powątpiewał jeszcze, by Ewa Kopacz była zdolna do "odtworzenie minimalnej komunikacji politycznej między rządem i opozycją a różnymi klubami" i apelował: -Nie bierzcie tej kandydatury na swój polityczny rachunek.

Posłanka czyta smoleński list

Potem do Sejmu wróciła katastrofa smoleńska. Na mównice weszła Małgorzata Gosiewska z PiS i przez pięć minut odczytywała list od pięciu rodzin ofiar tragedii. - Chcielibyśmy się dowiedzieć co dziś czuje pani minister, gdy na jaw wychodzi fałszowanie dokumentacji medycznej. Co może odpowiedzieć rodzinom pytającym, czy jako minister rządu RP zapewniła w ramach swego resortu wysłanie na miejsce odpowiednich do sytuacji sił i środków? - pytają autorzy listu.

Mieliśmy zadawać pytania...

Na odczyt zareagował Józef Zych: - Ta debata powinna polegać na tym, że zadajemy pytania kandydatom. Natomiast nie sądzę, przy pełnym obiektywizmie, aby właściwym było odczytywanie listu, nawet najbardziej bolesnego, kiedy nie można się odnieść do merytorycznych kwestii - zwraca uwagę polityk PSL.

Antoni Macierewicz i kłamstwo smoleńskie

Politycy PiS nie porzucili jednak tematu smoleńskiego. - Kłamstwo smoleńskie ciąży nad nami na kształt kłamstwa katyńskiego - grzmiał z mównicy Antoni Macierewicz. Oskarżał Kopacz o to, że "swoim milczeniem" odrzuciła uczestnictwo ekspertów międzynarodowych w śledztwie ws. Smoleńska: - W ten sposób, razem z panem premierem, przyczyniła się pani do kłamstwa smoleńskiego - twierdził.

Nie żerować na tragedii

Sławomir Nowak z Platformy Obywatelskiej bronił Kopacz i podkreślał, że - wbrew temu, co mówił Dorn - Kopacz zasługuje na funkcję marszałka nie tylko dlatego, że jest kobietą, ale i z powodu "innych swoich przymiotów".

- Proszę was, nie żerujcie więcej na tej tragedii, pozwólcie odejść zmarłym i pozwólcie żyć żywym - mówił Nowak.

Po chwili głosowanie: Ewa Kopacz została marszałkiem Sejmu.

Kempa, Wróbel, Mularczyk i inni. Zobacz, kto wszedł do klubu Solidarna Polska [ZDJĘCIA WSZYSTKICH CZŁONKÓW] >>>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM