Zobacz, jak siedzą w nowym Sejmie - miejsce po miejscu [INFOGRAFIKA]

Nowy Sejm to także nowe miejsca dla posłów na sali obrad. W pierwszym rzędzie siedzą zwyczajowo m.in. liderzy partii - Tusk, Kaczyński, Pawlak, Palikot. Wyjątkiem jest tym razem szef SLD Grzegorz Napieralski, który miejsce w pierwszym rzędzie oddał szefowi klubu Leszkowi Millerowi. Ciekawie jest też w ostatnich rzędach. Znajdziemy tam m.in. grupkę ?ziobrystów? z takimi znanymi nazwiskami jak Kempa i Mularczyk oraz b. ministra w rządzie PiS Ludwika Dorna.

Tak siedzą posłowie w nowym Sejmie [MIEJSCE PO MIEJSCU] - kliknij >>

 

Powyższa infografika, przygotowana przez Biuro Prasowe Sejmu, aktualna była do wczoraj - do powstania klubu "Solidarna Polska". Zmodyfikowaliśmy wykres i "ziobrystów" zaznaczyliśmy kolorem granatowym

Pierwsza ława to pierwsza liga sejmowej sali posiedzeń. Tu mieści się tylko dwunastu posłów. W "najlepszym" rzędzie miejscu zabrakło miejsc między innymi dla Leszka Millera i Janusza Palikota. Obaj politycy zajęli miejsca w drugim rzędzie, po lewej stronie sali. Rozdziela ich kandydatka Ruchu na wicemarszałka - Wanda Nowicka.

Millera i Palikota przedziela Wanda NowickaMillera i Palikota przedziela Wanda Nowicka Fot. Wojciech Olkuśnik

W pierwszym rzędzie od lewej zasiada samotny przedstawiciel ludowców - Waldemar Pawlak (za plecami ma tylko jednego posła PSL - Jana Burego). Na prawo od niego zaczyna się ośmioosobowa reprezentacja PO: Stefan Niesiołowski, Małgorzata Kidawa-Błońska, Ewa Kopacz, Radosław Sikorski, Donald Tusk, Grzegorz Schetyna, Iwona Śledzińska-Katarasińska i Jan Vincent-Rostowski.

Pierwszy rząd Platformy w SejmiePierwszy rząd Platformy w Sejmie Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta

Tylko trzy miejsca przypadły w pierwszym rzędzie PiS: Jarosław Kaczyński zajmuje miejsce najbardziej na prawo. Obok niego siedzą (a na zdjęciu stoją) Mariusz Błaszczak i Marek Kuchciński. Za prezesem stoi cały klub PiS. Plus nowy klub - Solidarna Polska.

Pierwszy rząd Platformy w SejmieFot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Największego pecha mają twórcy właśnie najmłodszego i najmniejszego klubu w Sejmie. Liderzy "Solidarnej Polski": Arkadiusz Mularczyk, Beata Kempa, czy Andrzej Dera siedzieli dziś w ostatnim rzędzie.

Pierwszy rząd Platformy w Sejmie

To najprawdopodobniej się jeszcze zmieni. Nie ma co prawda przepisów precyzyjnie ustalających sposób podziału miejsc siedzących w parlamencie. Zwykle Kancelaria Sejmu czeka na wewnętrzne ustalenia posłów, którzy muszą dogadać się jak podzielić przypadające im miejsca. Więc być może - jeśli 17-osobowy klub nie zdecyduje się na powrót do PiS - doczeka się chociaż wspólnego miejsca do siedzenia na sali posiedzeń.

Pierwszy dzień nowego Sejmu. Najnowsze zdjęcia>>

DOSTĘP PREMIUM