Nowicka przepadła w głosowaniu na wicemarszałka Sejmu. ''To przez słowa jej syna o Katyniu''

Wanda Nowicka z Ruchu Palikota nie została wybrana na wicemarszałka Sejmu. Komentatorzy i politycy wskazują, że przyczyną były słowa jej syna o zbrodni katyńskiej. - Widać było, że jej nie przeszkadzały słowa o ''darmozjadach z Katynia'' - mówił w TVN24 Stefan Niesiołowski. Ruch Palikota ponownie zgłosi jej kandydaturę.

Przeciw Nowickiej głosowało 178 posłów, za jej kandydaturą opowiedziało się 192 posłów. Nie osiągnęła tym samym wymaganej bezwzględnej większości głosów, która w tym przypadku wynosiła 224 głosy. Od głosu wstrzymało się 77 posłów, w tym 65 z PO. Z tej samej partii 20 posłów było przeciw nominacji Nowickiej, m.in. Stefan Niesiołowski, Julia Pitera, Konstanty Miodowicz i Elżbieta Radziszewska.

Stefan Niesiołowski tłumaczył w TVN24, że powodem jej porażki były najpewniej słowa jej syna o mordzie katyńskim. - Ona nie potrafiła ich skomentować. Widać było, że jej nie przeszkadzały (słowa -red.) o ''darmozjadach z Katynia''. Było to coś tak skandalicznego, że muszę powiedzieć, że wynik głosowania był do przewidzenia - mówił PO.

Michał Nowicki, działacz skrajnej lewicy, w recenzji filmu ''Katyń'' napisał m.in.: ''ZSRR nie było stać na wyżywienie 20 tysięcy darmozjadów. Wystarczyło już tej bezczelności z czasów sanacji, gdy robotnicy i chłopi ich żywili. Z powodów dyplomatycznych nie można ich też było zmusić do działalności produkcyjnej. Nie można było też liczyć na ich reedukację, co zresztą ten film dobrze pokazuje. Ten fanatyzm''.

Po wyborach pytana o syna w TVN24 mówiła: ''wykorzystuje się go, by mi dokopać''. Dodała, że jej ''syn ma prawo do lewicowych poglądów'' oraz zacytowała powiedzenie: ''jeżeli ktoś nie był komunistą za młodu, to nie będzie przyzwoitym człowiekiem".

Sejm wybrał dziś 4. wicemarszałków. Cezarego Grabarczyka z PO poparło 445 posłów, Marka Kuchcińskiego z PiS - 439, Eugeniusza Grzeszczaka z PSL - 454, a Jerzego Wenderlicha z SLD - 436.

Palikot mocno zdziwiony

- Nie spodziewałem się takiego wyniku głosowania, zastanowimy się, co tym zrobić. Będzie posiedzenie klubu - skomentował Janusz Palikot. Po naradzie Klub Ruchu Palikota zdecydował o ponownym zgłoszeniu kandydatury Wandy Nowickiej na wicemarszałka Sejmu. - Osobiście wystąpię z rekomendacją Wandy Nowickiej - powiedział Palikot dziennikarzom. Jak dodał, "ma wrażenie", iż udało mu się przekonać PO do kandydatury Nowickie

W Sejmie będzie pięciu wicemarszałków. Uchwałę o liczbie wicemarszałków podjęli dziś posłowie.

Kempa konkurentką Nowickiej

Solidarna Polska zamierza zgłosić kandydaturę Beaty Kempa na wicemarszałka Sejmu. Przedstawiciele tego ugrupowania postanowili wykorzystać zamieszanie związane z odrzuceniem kandydatury Ruchy Palikota Wandy Nowickiej.

Wcześniej klub Solidarnej Polski, który wyłonił się spośród posłów PiS nie zdecydował się ubiegać o zwiększenie liczby wicemarszałków, aby otrzymać jedno ze stanowisk dla swojego przedstawiciela.

Pierwsze posiedzenie nowego Sejmu [ZDJĘCIA] >>

TOK FM PREMIUM