Pitera w TOK FM: "Poniżej pasa"? Ja sobie nie życzę takich słów

- To przekroczyło wszelkie możliwe granice! Ja sobie nie życzę, by takie teksty padały z trybuny sejmowej - tak prezentację kandydatury Wandy Nowickiej na wicemarszałka Sejmu skomentowała Julia Pitera. W TOK FM oburzona posłanka Platformy twierdziła, że powtarzanie co jest "poniżej pasa" przez Roberta Biedronia to prowokacja Palikota. A większość Sejmu nie poparła Nowickiej właśnie z powodu tej prezentacji.

A jak było z tym "poniżej pasa"? Biedroń, pierwszy jawny gej w Sejmie, użył tych słów, gdy odpierał ataki na kandydaturę Nowickiej. Posłowie krytykowali ją między innymi za słowa z wywiadu, który udzielił... jej syn. Po słowach Biedronia na sali sejmowej rozległ się rechot. No i Biedroń zareagował : - Z tym poniżej chciałem wytłumaczyć, że zbyt często zaglądacie poniżej pasa. Nie wy jesteście od tego, żeby pytać co ludzie robią poniżej pasa. Te wypowiedzi są skutkiem braku świadomości seksualnej? - zastanawiał się Biedroń a sala się śmiała.

Pitera oburzona: Chodziły teksty ostre, ale...

Julia Pitera nie wspomniała o reakcji posłów. Oburzył ją jedynie Biedroń - Ja jestem trzecią kadencję posłem i sobie nie życzę, by tego typu teksty padały z trybuny sejmowej! Chodziły teksty ostre, ludzie się krytykują a czasem nawet obrażają. Ale to przekroczyło wszelkie możliwe granice! Zamierzałam wstrzymać się od głosu w sprawie pani Nowickiej, ale po tym wystąpieniu postanowiłam głosować przeciw. Żeby zaprotestować przeciwko tego typu oświadczeniom - mówiła w TOK FM Pitera.

"Palikot użył Biedronia jako gadżetu"

Według niej wystąpienie Biedronia było kolejną prowokacją Janusza Palikota. - Palikot użył Biedronia jako gadżetu, by pokazać, że może wszystko - stwierdziła Pitera. I to dlatego Sejm w pierwszym głosowaniu odrzucił kandydaturę Nowickiej. Udało się dopiero po przerwie, gdy z posłami PO spotkał się Donald Tusk. Premier przekonał członków klubu Platformy, by jednak poprzeć kandydatkę wystawioną przez Ruch Palikota. - Ale też był zniesmaczony - zaznaczyła Pitera.

Premier przekonał Platformę

W drugim głosowaniu Wanda Nowicka została jednak wybrana na wicemarszałka Sejmu. Poparło 243 posłów, a jej kontrkandydatkę Beatę Kempę (Solidarna Polska) - 154. W pierwszym głosowaniu przeciw kandydatce Ruchu Palikota było 20 posłów PO, w tym m.in. Barbara Kudrycka, Stefan Niesiołowski, Julia Pitera, Konstanty Miodowicz i Elżbieta Radziszewska. 65 posłów PO wstrzymało się od głosu; m.in.: Antoni Mężydło, Ireneusz Raś, Jerzy Budnik, Joanna Fabisiak, Andrzej Halicki, Jarosław Gowin, Roman Kosecki i Maciej Orzechowski.

DOSTĘP PREMIUM