"Nowicka do komisji etyki". "To normalna sytuacja..." [KOMENTARZE]

- Ta sprawa powinna zostać skierowana do Komisji Etyki Poselskiej - tak Grzegorz Schetyna skomentował informacje o tym, że fundację Wandy Nowickiej finansuje m.in. firma produkująca przyrządy do wykonywania aborcji. - To normalna sytuacja. Nienormalne jest to, że Skarb Państwa popiera działalność antyaborcyjną - komentuje rzecznik Ruchu Palikota Andrzej Rozenek.

Chodzi o ujawnienie fragmentów wyroku sądu w procesie, jaki Wanda Nowicka wytoczyła katolickiej dziennikarce Joannie Najfeld. Najfeld powiedziała na antenie TVN24, że Nowicka jest "na liście płac przemysłu aborcyjno-antykoncepcyjnego". Sąd uznał, że wypowiedź nie narusza praw Nowickiej. Jak uzasadniono: Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny kierowana przez Wandę Nowicką otrzymywała dotacje od koncernu farmaceutycznego produkującego środki antykoncepcyjne oraz firmy produkującej przyrządy służące do wykonywania aborcji.

Nowicka: Działałam z pobudek ideowych>>

PO chce wyjaśnień

Platforma Obywatelska chce wyjaśnień. - Ta sprawa powinna zostać skierowana do Komisji Etyki Poselskiej - powiedział Grzegorz Schetyna z PO. Jarosław Gowin dodał, że opinia publiczna powinna poznać uzasadnienie sądu żebyśmy mieli pewność, że nikt z parlamentarzystów nie jest uwikłany w działalność lobbystyczną na rzecz koncernów farmaceutycznych.

Z kolei klub ''Solidarna Polska'' składa wniosek o odwołanie Wandy Nowickiej z funkcji wicemarszałka Sejmu. - Pani Wanda Nowicka współpracowała z fundacją firm, które produkują narzędzia do aborcji, do niszczenia małych dzieci czy noworodków. To wszystko w naszej ocenie stanowi podstawę do dyskusji, czy pani Wanda Nowicka powinna być wicemarszałkiem Sejmu - powiedział szef klubu Arkadiusz Mularczyk.

''To normalna sytuacja"

To absurd - odpowiada Ruch Palikota. "Nie ma nic nagannego w fakcie, że Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny pozyskuje środki na realizację celów statutowych od legalnych instytucji, organizacji, fundacji czy z sektora prywatnego" - Rozenek zacytował fragment oświadczenia Wandy Nowickiej .

- To normalna sytuacja. Nikt nie spytał pani Najfeld, kto sponsoruje jej działalność. Nienormalne jest to, że Skarb Państwa sponsoruje działalność antyaborcyjną popierając między innymi działalność Kościoła katolickiego w tej sprawie - komentował rzecznik Ruchu Palikota Andrzej Rozenek.

Kalisz: Nowicka nie jest lobbystką

Nowickiej broni też Ryszard Kalisz z SLD. Jego zdaniem, sugerowanie, że wicemarszałek Sejmu będzie lobbystką firm farmaceutycznych to bzdura.

- Nie jest żadną lobbystką i nie była. Wierzę w to, że Wanda Nowicka jest osobą, która działa "pro publico bono". Nie można jej zarzucić, że robiła coś nie w interesie kobiet - mówi Kalisz. - Siłą rzeczy niektóre organizacje są powiązane ze sobą, również współdziałają w skali międzynarodowej. Wyciąganie wniosków takich jak Gość Niedzielny to nieporozumienie - dodaje.

Miller: Musimy porozmawiać z Nowicką

Ostrożny jest Leszek Miller, szef klubu SLD. - Też chcemy wyjaśnień, czy to nie jest klasyczny konflikt interesów i szkoda, że wyczerpująca odpowiedź na to pytanie nie padła podczas debaty nad wyborem wicemarszałków - mówi przewodniczący klubu SLD Leszek Miller

Czy poprze wniosek o odwołanie Nowickiej z funkcji wicemarszałka? - W tej chwili nie mogę udzielić żadnej odpowiedzi. Musimy się zastanowić i też porozmawiać z panią marszałek - mówi Miller. - Nie chcemy być sędzią w nie naszej sprawie - dodaje.

Zobacz najbardziej wpływowych Polaków wg Wprost [ZDJĘCIA] >>>

DOSTĘP PREMIUM