Tusk i Pawlak ustalili podział władzy. PSL zachowa resorty, Fedak straci stanowisko?

Donald Tusk i Waldemar Pawlak ustalili ostateczny podział ministerstw w tworzonym nowym rządzie PO-PSL. W rządzie zostają Waldemar Pawlak i Marek Sawicki. Jolanta Fedak najprawdopodobniej przestanie być ministrem pracy.

PSL zachowa dotychczasowe resorty: gospodarki, rolnictwa i pracy - poinformował na konferencji prasowej szef Polskiego Stronnictwa Ludowego Waldemar Pawlak. Ujawnił też nazwisko nowego kandydata ludowców na stanowisko ministra pracy. Jest nim Władysław Kosiniak-Kamysz, z wykształcenia i zawodu lekarz internista, b. szef młodzieżówki PSL w Małopolsce. Oznacza to, że teki ministerialne zachowają sam Pawlak i szef resortu rolnictwa Marek Sawicki. Stanowisko najprawdopodobniej straci natomiast minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

- Pani minister wypełniła swoje zadanie w sposób bardzo owocny - chwalił Pawlak dotychczasową minister.

30-letni lekarz zajmie miejsce Jolanty Fedak?

W ostatnich dniach mnożyły się spekulacje, że ministerstwo pracy miało przypaść Platformie. Fotel minister Fedak miałby zająć szef zespołu doradców premiera, Michał Boni. PSL na pocieszenie miałoby dostać ministerstwo zdrowia albo resort środowiska. Jeszcze rano w TVP Info Marek Sawicki mówił, że podział ministerstw i nazwiska szefów resortów to wciąż sprawa otwarta. Teraz jest niemal pewne, że zachowa on swój urząd. Zaskoczeniem jest za to kandydatura Władysława Kosiniaka-Kamysza na stanowisko ministra pracy.

PSL: Nie jesteśmy zachłanni. Chcemy znów tych samych resortów

Wcześniej o porozumieniu między Tuskiem a Pawlakiem informował rzecznik PSL Krzysztof Kosiński. - Dzisiaj odbyło się spotkanie premiera Tuska z wicepremierem Pawlakiem. Kluczowe kwestie zostały pomiędzy nimi uzgodnione - mówił dla TVP Info Kosiński. - Nie chcemy ani więcej, ani mniej. Nie jesteśmy zachłanni. Dla nas cenne są doświadczenia z ostatniej kadencji. Chcemy ponownie objąć resorty gospodarki, rolnictwa i pracy. Teraz czekamy na oficjalny komunikat z Kancelarii Premiera - podkreślił. Informacje te potwierdził na Twitterze rzecznik rządu Paweł Graś.

Mały Mihag. Symbol głodu w Afryce cudem przeżył >>

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM