Naczelny ''Rz'': Militarystyczna twarz lewicy

Nowy naczelny ?Rzeczpospolitej? w mocnych słowach krytykuje uczestników Antity - anarchistów i przedstawicieli lewicowych ugrupowań, którzy wyszli na ulicę w Święto Niepodległości. - 11 listopada 2011 r. oficjalnie potwierdziła swoje istnienie nowa siła na polskiej scenie politycznej - militarystyczna lewica - pisze Tomasz Wróblewski.

Żakowski: Nie stoimy na drodze polskich patriotów, tylko faszystów>>

Marsz Niepodległości zaczął się w tym roku od zamieszek. Były walki z policją, petardy i bijatyki wrogich sobie ugrupowań. Aresztowano ponad 200 osób. Wśród nich byli m.in. kibole idący w Marszu Niepodległości, przedstawiciele skrajnie prawicowych ruchów, ale także członkowie lewicowych i anarchistycznych ugrupowań. O tych ostatnich napisał nowy naczelny "Rzeczpospolitej".

''Bijatyka jak bijatyka. Kibole oswoili nas już z widokiem petard i pałującą ich policją. Ale niewielu z nas było przygotowanych na publiczną odsłonę prawdziwej twarzy nowej polskiej lewicy'' - pisze Wróblewski .

''Antifa - jak sami nazwali swoje występy anarchiści i intelektualiści "Krytyki Politycznej" - była kolorowa i ponadnarodowa. Kolorowe były chusty zasłaniające twarze lewicowych bojówkarzy, czarne i czerwone były transparenty blokujące trasę legalnego marszu, a światowi byli zadymiarze importowani prosto z Niemiec na obchody 93. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości'' - podkreśla.

''Mniejsza o łamanie prawa do manifestacji. Mniejsza o porządek czy szacunek dla historii. Ale 11 listopada 2011 r. oficjalnie potwierdziła swoje istnienie nowa siła na polskiej scenie politycznej - militarystyczna lewica. Zjawisko znane z Aten, Rzymu, Madrytu, Londynu, w Polsce dotąd bardziej deklaratywne niż stanowiące fizyczne zagrożenie dla porządku'' - pisze Wróblewski.

Na koniec dostało się także prezydentowi USA. ''To nie kto inny, tylko przywódca Ameryki, ojczyzny światowego kapitalizmu, prezydent Barack Obama podzielił własne społeczeństwo na "nas" okupujących wejście do Wall Street i "ich", czyli finansjerę. Piątkowe zamieszki to nie incydent, to raczej część głębszych przemian społecznych w całym zachodnim świecie'' - kończy Wróblewski.

Bitwa z policją, petardy w Belweder. Ranni [BILANS]

Znani na marszach 11 listopada [ZDJĘCIA] >>

 

Wesoło na Kolorowej Niepodległej [ZDJĘCIA] >>

 

Transparenty, koszulki, plakaty - zobacz, co przynieśli na manifestacje [ZDJĘCIA] >>>

DOSTĘP PREMIUM