"GW": Powstanie Ruch Narodowy, który zjednoczy skrajną prawicę. Rzekomi twórcy zaprzeczają

Młodzież Wszechpolska i ONR chcą stworzyć nowy Ruch Narodowy, który zgarnie całą skrajną prawicę, zmieni się w partię, a za cztery lata wejdzie do parlamentu - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Wcale nie - zaprzeczają szefowie MW i Obozu Narodowo-Radykalnego.

"GW" już kilka tygodni temu pisała, że powstanie Ruchu miało być ogłoszone pod pomnikiem Romana Dmowskiego na zakończenie Marszu Niepodległości. Przemawiać miał Robert Winnicki, szef MW. Plany popsuły zamieszki wywołane przez "patriotycznych kibiców". Ogłoszenie Ruchu przełożono, ale ma nastąpić wkrótce. Takie informacje zdobył antyfaszysta, który na kilka miesięcy przeniknął do ONR .

Według jego informacji nowe ugrupowanie ma być antyimigranckie, nacjonalistyczne i homofobiczne, ale dbające o grzeczny wizerunek "patriotycznej alternatywy opartej o wartości narodowe". W deklaracji ideowej z próbnej strony Ruchu można przeczytać m.in.:

- Naród polski jedynym gospodarzem Państwa Polskiego,

- Praworządne Państwo Polskie oparte o dorobek cywilizacji łacińskiej,

- Myśl polityczna oparta o najlepsze tradycje Obozu Narodowego.

Według antyfaszysty decyzję o powstaniu Ruchu podjęto wiele miesięcy temu na zamkniętym zjeździe ONR i MW we Wrocławiu.

Do publikacji - jak informuje z kolei "Rzeczpospolita" - już odnieśli się prezes Zarządu Głównego Młodzieży Wszechpolskiej Robert Winnicki i kierownik główny Obozu Narodowo-Radykalnego Przemysław Holocher. Zaprzeczają, że stowarzyszenie Marsz Niepodległości, na kanwie którego miałby powstać Ruch, zostało powołane w tym celu. "Stowarzyszenie powstało jako inicjatywa ponad i pozapartyjna, łączy ludzi różnych środowisk i przekonań, a jego nadrzędnym celem jest organizacja dorocznego Marszu Niepodległości" - napisali szefowie MW i ONR we wspólnym oświadczeniu.

Znani na marszach 11 listopada [ZDJĘCIA] >>

TOK FM PREMIUM