B. szef Ku-Klux-Klanu i skazany za terroryzm na kongresie NOP [WIDEO]

We Wrocławiu swoje 30-lecie świętowało Narodowe Odrodzenie Polski. Wśród zaproszonych gości byli m.in. skazany kiedyś za działalność terrorystyczną Roberto Fiore i były szef Ku-Klux-Klanu David Duke - pisze ?Gazeta Wyborcza?.

Obchody rocznicy NOP-u odbywały się w cieniu organizowanego przez nich II Marszu Patriotów. We Wrocławiu marsz narodowców miał spokojny charakter. Nikt nie został ranny, a organizatorzy pilnowali, by nie wznoszono rasistowskich i faszystowskich haseł. Prawdziwe poglądy NOP pokazał później, w czasie kongresu z okazji 30-lecia swojej działalności, który odbył się 11 i 12 listopada w gmachu wrocławskiej Starej Giełdy.

 

Jednym z gości był Roberto Fiore, były eurodeputowany, szef skrajnie prawicowej włoskiej partii Forza Nuova od lat oskarżany o antysemityzm i poglądy bliskie faszyzmowi. W 1980 r. musiał uciekać z Włoch, w których później, w zaocznym procesie został skazany na karę więzienia za działalność w terrorystycznym i faszystowskim ugrupowaniu Nuclei Armati Rivoluzionari (NAR), odpowiedzialnym m.in. za zamach na dworcu w Bolonii, w którym śmierć poniosło 85 osób. Fiore nie udowodniono bezpośredniego udziału w zamachu, ale za działalność w NAR dostał wyrok 5,5 roku więzienia.

Cały tekst w serwisie internetowym "Gazety Wyborczej" .

DOSTĘP PREMIUM