Belka: Po expose nie będzie krwi ani łez, ale pot na czoło wystąpi

- Po expose Tuska i zapowiedziach reform nie będzie krwi i łez, ale pot na czole będzie - mówił w RMF FM prezes NBP Marek Belka. - Dobre expose poprawi nasz wizerunek na światowych rynkach. Scenariusz recesyjny Rostowskiego to strachy na Lachy. Nawet nie zbliżymy się do granicy recesji - stwierdził Belka.

Belka: Po exposé ani krew, ani łzy. Pot na czoło wystąpi

- Myślę, że dobre z tego punktu widzenia expose premiera, czyli proreformatorskie, zapowiadające działania konsolidujące finanse publiczne poprawi nasz wizerunek - i także w tych nielubianych agencjach ratingowych. To jest okazja, żeby podnieść nasz rating - mówił Belka.

- Tusk musi pokazać, że deficyt budżetowy będzie spadał, dług publiczny pod kontrolą pozostanie, a potrzeby pożyczkowe państwa ograniczone - dodał.

"Moody's niesłusznie zaniża nasz rating"

Prezes NBP uważa, że agencja Moody's niesłusznie obniżyła rating polskich banków: - Zobaczyłem, jakby to powiedzieć mapę Europy, tej agencji ratingowej. Okazuje się, że byliśmy jednym ostatnich krajów, który nie miał właśnie takiej perspektywy negatywnej. Mówiąc krótko dołączyliśmy do czołówki w złym tego słowa znaczeniu. Agencja ratingowa po prostu spojrzała na mapę, spojrzała na mapę powiązań polskich banków i powiedziała "o cholera, nie można".

"Recesji nie będzie, spowolnienie najwyżej 4 proc."

Belka podkreślał, że prawdopodobieństwo recesji jest w Polsce niewielkie: - Przygotowywać się na taki scenariusz należy, gadać o tym nie potrzeba. Polska gospodarka - podkreślam to - jest bardzo żywotna i nie sądzę, żebyśmy się nie tylko wpadli w recesję, ale żebyśmy się zbliżyli nawet do tego stanu.

- Jednoprocentowe spowolnienie, które wieszczy w którymś ze scenariuszy budżetowych minister Rostowski, to strachy na Lachy. Będzie mniej niż cztery procent, ale ja mam nadzieję, że nasza prognoza NBP-owska się sprawdzi - 3,1 proc - stwierdził.

Expose Tuska - show czy konkrety? Politycy przewidują

Niewdzięczne Zawody. Czy można polubić kanara? [WIDEO]>>>

TOK FM PREMIUM